Milyonlarca memur ve memur emeklisinin maaş ve aylıklarında yapılan yüzde 49.25'lik artışın sadece yüzde 15'inin toplu sözleşme zammı olduğu belirtildi. Geri kalan kısmın ise geçen yılın ikinci yarısındaki enflasyon farkından kaynaklandığı ifade edildi. Ocak ayında yüzde 6.70 olarak açıklanan enflasyonun, zammın yarısını sildiği vurgulanarak, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Bu hızla devam ederse, önümüzdeki ay, 2024'ün ilk yarısı için verilen zam miktarının tamamının enflasyon karşısında eriyeceğini göreceğiz" şeklinde konuştu.

Kahveci, Merkez Bankası'nın 2024'e ilişkin enflasyon tahmininin yüzde 36 olduğunu, ancak memur ve emeklilere yapılması planlanan toplam artışın yüzde 26.5'te kaldığını belirterek, "Böyle bir ücret politikası daha fazla sürdürülemez. Kamu görevlilerimizin alım gücünün yükseltilmesine yönelik olarak kamu alacaklarına uygulanan yeniden değerleme oranı olan yüzde 58’den az olmamak üzere bir artış yapılması ve refah payı verilmesinin zorunlu olduğunu vurguluyoruz" dedi.

ENFLASYONU ENERJİ ONU DA VERGİ ARTIRDI

Merkez Bankası ocak ayı enflasyon değerlendirmesini yayımladı. Başta enerji olmak üzere temel mal ve hizmetlerdeki artış endeksi yukarı taşıdı. Değerlendirmeye göre enerji grubu aylık enflasyonunda, otomatik maktu vergi artışının etkileri hissedilirken, sepete yansıyan doğalgaz fiyatları yükselmeye devam etti.

Sağlık-Sen TBMM Mesaisinde! Sağlık-Sen TBMM Mesaisinde!

Bunun yanı sıra, temel mal grubu aylık enflasyonunun önceki aya kıyasla yükseldiği belirtilirken mevsimsel indirimlerin gerçekleştiği giyim ve ayakkabı alt grubu dışında fiyat artışlarının genele yayıldığı ifade edildi. Ayrıca aylık enflasyon oranlarının enflasyon raporu tahminleriyle uyumlu şekilde yükseldiği de vurgulandı.

Editör: Serap