Süpervizör Hemşire Nöbetçi Hemşirenin Görev Yerini Değiştirebilir mi?

Mesai saatleri dışı ile resmi tatil günlerinde Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü tarafından görevlendirilen Süpervizör hemşireler Nöbetçi sağlık personelini örneğin hemşireyi başka bir servis de görevlendirebilir mi?

Mevzuat 23.05.2021, 17:35 24.05.2021, 14:12 Güler Sağlam
Süpervizör Hemşire Nöbetçi Hemşirenin Görev Yerini Değiştirebilir mi?

Sağlıkçı Hakları sayfasında yayınlanan bir postta;

"Ameliyahathanede nöbetçi hemşire olarak nöbette iken süpervisör beni başka bir servise görevlendirmek istedi.Bende resmi olarak burda görevli olduğumu ve ancak başka bir resmi yazı ile burdaki görevi bırakabileceğimi beyan ederek ,görevi reddederek gitmedim.

Süpervisör hakkımda tutanak tutarak resmi işlem başlattı.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Biz servislerde nöbetçi iken süpervisörün sözüyle ,başka bir servise gitmekle mükellef miyiz?" 

sorusu sağlık çalışanları ile paylaşıldı.  Resmi Gazete'de yayımlanan Hemşirelik Yönetmeliğinde "Gözetmen Hemşire" tanımı vardır. Yani Sağlık Bakanlığının yayımlamış olduğu hiç bir yönetmelikte süpervizör unvanlı bir görevlendirme yer almamaktadır. 

Hemşirelik Yönetmeliğinde ise;

"Gözetmen hemşire: Başhemşirenin görevleri normal mesai dışında ve resmi tatil günlerinde gözetmen hemşire tarafından yürütülür. Bu hemşireler meslekte beş yıl deneyimli, lisans mezunu hemşireler arasından başhemşire tarafından seçilir ve görevlendirilir. Ancak, kurum/kuruluşta, hemşirelikte lisans eğitimine sahip hemşire bulunmaması halinde diğer hemşirelerden de görevlendirme yapılabilir." denilmektedir.

Sonuç olarak; Bakanlığın yayınladığı yönetmeliklerde yer almayan görevlendirmeler, usule uygun olmayan görevlendirme olarak kabul edilmelidir. Bunun için bağlı bulunan sendika varsa sendika aracılığı ile yoksa bireysel olarak idari dava açılmalıdır. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
müdür 1 ay önce
mevzuatta yazan gözetmen hemşirenin sahadaki karşılığı süpervisor. Gözetmen hemşire de mesai dışı zamanda müdür görevini yapıyorsa, olayın nesi anlaşılmadı ben de onu anlamadım. Başka bir birimde personel ihtiyacı var ise işleyişi aksatmama adına neden görev yeri değiştiremesin ki?
kahraman kedi 1 ay önce
değiştiremez....görev teri değişikliği görevlendirme yazısı ile yapılır...herkes kraldan çok kralcı olmuş...
Hemsire 1 ay önce
Hastane içinde başka bir servise görevlendirebilir.hastane dışına gorevlendiremez diye biliyorum
her işe yazılı görevlendirme soranlara mevzuattan net cevap 1 ay önce
657/11: Memurun görev ve sorumlulukları
Devlet Memurları kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslara uymakla ve amirler tarafından verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü ve görevlerinin iyi ve doğru yürütülmesinden amirlerine karşı sorumludurlar.
Devlet Memuru amirinden aldığı (sözlü***) emri, Anayasa, Kanun, Tüzük ve Yönetmelik hükümlerine aykırı görürse yerine getirmez ve bu aykırılığı o emri verene bildirir. Amir emrinde ısrar eder ve bu (sözlü***) emrini yazı ile yenilerse, memur bu emri yapmaya mecburdur. Ancak emrin yerine getirilmesinden doğacak sorumluluk emri verene aittir.
İdare 1 ay önce
Hastane idaresi tarafından süperviziör hemşirelere görevlendirme yazılırken görev tanımları da belirtilir. İlgili sağlık bakım hizmetleri müdürüne bilgi vererek ve O nun sözel talimatı ile görev yeri değişikliği yapabilir. Ay sonunda puantajda ilgili kişinin görev yeri zaten değiştirilmiş olarak imzalanır.
sabahattin 1 ay önce
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir süpervizör (veya ustabaşı, patron, gözetmen, kolaylaştırıcı, izleyici, alan koordinatörü veya bazen de kefaret olarak da bilinir)
Yönetici. 1 ay önce
Değiştiremez,resmi yazı gerekir.bizim yaptığımız işlerin yasal sorumluluğu var.hastaya bişey olsa öperler adamı.cok değiştirmek istiyorsa degistirmek istediği yerin takviye personele ihtiyacı oldugunu tutanakla isparlamali değiştirmek istediği yerdeki eşit iş yapan personelinde sırayla değiştirmeli.seni seçtim pikacco diyemez.
MÜDÜR 1 ay önce
ilgili mevzuatı iyi okuyup anlamadığınız belli. konuştuğunuz cümleler mevzuata aykırı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?