Sözleşmeli Personelin Öğrenim Mazereti Nedeniyle Atanması Mümkün mü?

Sözleşmeli personel sistemi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa uygun istihdam şeklilerinden biridir. Sözleşmeli personeller 657'ye tabi memurların haiz olduğu haklara haiz iken, birtakım durumlarda ise; kadrolu memurların sahip olduğu haklardan yoksun bırakılmıştır.

Mevzuat 25.02.2020, 06:20 Güler Sağlam
Sözleşmeli Personelin Öğrenim Mazereti Nedeniyle Atanması Mümkün mü?

4/B ve 3+1 SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİNİN ÖĞRENİM MAZERETİ VAR MI?

TIKLAYIN

4/B Sözleşmeli personel ve 3+1 sözleşmeli personeller Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına ait Esaslara tabidirler. Onlar hakkında birçok konuya aslına bakarsak bu esaslarda yer almaktadır. Lakin eğitim mazereti sebebiyle atanma hakkı hakkında bir içerik yer almamaktadır.

Lakin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 42. Maddesinde yargı aleni ve nettir. “Kimse, öğrenim ve eğitim hakkından mahrum bırakılamaz.” Şeklindedir.  Tahsil mazeretine dayanarak atanma hakkının uygulanabileceğini ve Muhtemeldir ki, yakın bir zamanda Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına ait Esaslara alakalı düzenlemenin ekleneceğini düşünmekteyiz.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Brkgmz 11 ay önce
Egitim mazereti hakki butun memurlara verilmeli , kazandigim bolumu okumak istiyorum , egitim hakkimiz elimizden alinmasin! Sozlesmeli personele egitim mazereti tayini hakki verilsin !!
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?