PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Personeli Üst Öğrenim Bitirdiğinde Maaşına Etkisi Ne Kadar Oluyor?

2021 yılında Sağlık Bakanlığına bağlı görev yapan yaklaşık 15 bin (+-) sağlık personelinin öğrenim durumu değişmiş durumda. Lise mezunu olanlar Önlisans, Önlisans mezunu olanlar ise 4 yıllık sağlıkla ilgili Lisans Fakültesi mezunu oldu. Peki bu mezuniyetler ne işe yarayacak? Lisans mezuniyetinin nöbet ücretlerine katkısı nedir? Lise mezunu sağlık personeli Lisans eğitimini tamamladığında bu ay itibariyle yaklaşık 158,00 TL maaşı artıyor. Detaylar haberimizde..

Mevzuat 09.12.2021, 15:44 30.08.2022, 19:48 Zeynep Elmalı
Sağlık Personeli Üst Öğrenim Bitirdiğinde Maaşına Etkisi Ne Kadar Oluyor?

Sağlık Meslek Lisesi mezunu bir sağlık personeli sağlıkla ilgili Önlisans bitirdiğinde derece kademe açısından 3. Dereceye düşerken, Lisans eğitimi tamamladığında ise 1. dereceye kadar düşmektedir.

Bunun personele faydası ise şu şekildedir;

Ek gösterge eğitim durumuna göre verildiğinden;

Lise Mezunu Ek Göstergesi: 1100

Önlisans Mezunu Ek Göstergesi:2200

Lisans Mezunu Ek Göstergesi: 3000

2021 İTİBARİYLE ÜCRETLERE ETKİSİ

Lise Mezunu --> Önlisans bitirirse: Aylık maaşı 243,00 TL,

Önlisans Mezunu --> Lisans bitirirse: Aylık maaşı 158,00 TL

maaşı artış gösterecektir. Bu rakamlar ortalama artış rakamıdır. Çünkü Unvan, hizmet yılı, görev yeri vb. kriterler artışta farklılık sağlamaktadır. Ayrıca vergi dilimi, hizmet yılı ve dereceye göre aylık ücret artışı farklı olabilmektedir.

Öte yandan hem Önlisans bitiren hem de lisans bitiren sağlık personelini bitirdikleri bölümün sağlıkla ilgili bir bölüm olması gerekiyor. Sağlıkla ilgili bölüm bitirmeyenlerle ilgili “Önlisans Mezunu Memur, Lisans Tamamlarsa Maaşı Ne Kadar Artar? Üst Öğrenim ve Maaşa Etkisi” isimli makalemizi incelemelerini öneririz. Tıklayın.

Diğer taraftan Sağlık Meslek Lisesi mezunu bir sağlık personeli 2 yıllık yada 4 yıllık sağlıkla alakalı yüksek okul ( Önlisans ) bitirirse SAATLİK NÖBET ÜCRETİ’de artış gösterir. “Sağlık Personelinin Üst Öğrenimine Dair Herşey!” başlıklı makalemizi inceleyerek üst öğrenim hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Tıklayınız.

2021 yılı nöbet ücretlerine göre;

Lise Normal Birimde Çalışan= 13,38 lira,
Lise (Özellikli Birimde Çalışan) = 20,07 TL,
Önlisans ve Lisans (normal birimde çalışan) 16,06 TL,
Önlisans ve lisans (Özellikli birimde çalışan) 24,08 TL’dir.

Yorumlar (17)
Sağlık 11 ay önce
Yapılan ise göre eşit ücret verilmesi taraftariyim...memur sırf maaş artsın diye okuyor peki burda aldığı eğitimin amacı ne birşey ogreniyormu hayır mesleğine bir katkısı oluyor mu hayır....eğer ücret verilecekse ekstra kendi alanında eğitim alması lazım ki en azından işiyle alakalı kendini geliştirsin...düzen kurulmuş memur yök e para kazandıracak ki sonra da devlet ona kazandırdım olay bu eğitimle falan alakası yok....
Elif 11 ay önce
Editör: Küfürlü yorum yazdığınızdan dolayı geçmişte yazdığınız tüm yorumlarınız silinmiştir.
Yüksek lisans ve Doktora yapmak 11 ay önce
Eğitiminde akademik kariyerin en önemli basamaklarından olan ve alanında uzmanlaşmak için yapılan Yüksek lisans ve Doktora yapmak ufakta olsa maaşta bir fark yaratmalıdır.
Ne yazık ki maaşta hiçbir fark yaratmıyor.
hemşire 11 ay önce
liseden beri mesleği yapıyoruz ama bir hekim kadar değermizi yok
15 yıl daha oku 11 ay önce
15 yıl daha oku hekim ol o zaman.
Adres te vermiyorsun zaten dargınım sana.
Hemşire 11 ay önce
Mesleğimizde sahada fazladan eğitim almanın hiçbir anlamı yok. Lise mezunu da kan alıyor, damar yolu açıyor; yüksek lisans yapmış olanı da. Sadece yüksek lisans yaptım, ben uzmanım diyip hekimlere denk olabileceklerine inanmak için yüksek yapıp sonra da yine aynı işe devam ediyorlar. Hal böyle olunca ücrette de farklılık olmuyor.
Mustf 11 ay önce
Lisans bile fark yaratmiyorken niye yuksek lisams yapsin insalar . 200 tl var aramizda bi an once buna da cozum bulmalilar. Lisans onlisans lise farki belli olmali. 200 tl ile olacak birsey degil.
İşçi 11 ay önce
İşçilerde 2 yıllık 4 yıllık üniversite mezunu her iş yaptırılıyor ama kurumun işine gelmeyince sen işçisin işçi kal şarkı nakaratı söylüyorlar seyyanen zama gelince yok iyileştirme yok işçi sendikaları neredeler
Zengin ve sağlıklı 11 ay önce
Yahu önce milletin başından şu sınavı kaldırsınlar. Ünvan değişikliği sınavsız yapılmalı. Boş boşuna bizleri kandırıyorlar. Akıl karı değil haa
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?