Hamile, Engelli İle Süt İznindeki ve 25 Yılını Dolduran Memur Nöbet Tutabilir mi?

25 Yılını doldurmuş olan sağlık personeli nöbet tutabilir mi? Peki engelli memur nöbet tutar mı? Hamile memur nöbet tutar mı? Süt izni kullanan memur nöbet tutar mı? Tüm bu soruların cevapları haberimizde..

Mevzuat 10.03.2020, 22:29 13.03.2020, 21:57 Güler Sağlam
Hamile, Engelli İle Süt İznindeki ve 25 Yılını Dolduran Memur Nöbet Tutabilir mi?

25 yıl süresince memur olarak görev yapan sağlık personelinin nöbet tutup tutamayacağı konusu sıklıkla karşımıza çıkıyor. Soru: 25 yılını dolduran hemşire nöbet tutar mı? Bu soru sitemize whatsapp aracılığıyla bir sağlık personeli tarafından iletildi. Şimdi tekrar bu soruya yanıt aramaya çalışacağız.

DEVLET MEMURLARI KANUNU NÖBET İÇİN NE DİYOR?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun, günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışma saat ve usulünün tespiti başlıklı 101. Maddesi 24 saat esasi ile çalışan kamu kurumlarında, memurların çalışma saat ve şekillerinin kurumlarca belirleneceği belirtilmiştir.saglikpersonelihaber.net

HAMİLE MEMUR NÖBET TUTAR MI?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 101.maddesi 24 saat devamlılık gösteren kurumlarda çalışma saatlerini ve çalışma şekillerini kurumun düzenleyeceğini belirtir ve madde devam eder. Eğer memur hamile ve doktor raporu ile bu durum belirtilmiş ise, 24 haftadan önce,  doktor raporunda belirtilmesine gerek kalmaksızın, 24 haftadan sonra gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.

SÜT İZNİ KULLANAN MEMURA NÖBET TUTAR MI?

TIKLAYIN

Süt izni kullanan memur ile alakalı yine 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 101.maddesi doğum yapan kadın memura, 2 yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyeceğini belirtmiştir.

ENGELLİ MEMUR NÖBET TUTAR MI?

Engelli memurlara zorla nöbet tutturulamaz. Lakin engelli memurlar kendi istekleri doğrultusunda gece nöbeti veya vardiyası görevi alabilirler.

25 YILINI DOLDURAN HEMŞİRE NÖBET TUTAR MI?

Haberimize başlarken bu konuya değinmiştik. 25 yıl görev yapan bir sağlık personelinin nöbet tutup tutamayacağı ile ilgili Sağlık Bakanlığı 2005 yılında bir genelge yayımlamış ve burada bu konuya değinmiştir. Genelgede hizmetin aksatılmaması şartıyla 25 yılını dolduran sağlık personellerinin nöbetten muaf tutulabileceği belirtilmiştir.  Lakin burada şu noktanın altını çizmek gerekiyor. Hizmetin aksatılmaması şartıyla...

Aşağıda bulunan linkten 09.05.2005 tarihli Çalışma Düzeni Hakkında Genelgeye erişebilirsiniz.

GENELGE İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Hemsire 11 ay önce
Böyle şeylere hiç gerek yok 18 yıllık hemşire olarak bana nöbet yazacaklardi itiraz ettim dilekçe verdim önce kidemsiz daha 10 yılını bile doldurmamış olan masa baslarinda çalışan kalite enfeksiyon tığ eğitim işlerinde vb vb yerlerde çalışan doktor eşleri ni önce bir yazın dedim ya onlar da nöbete girer yada bende tutmam dedim isim isim hepsini yazdım bakanlığa valiliğe hatta savcılığı şikayet edecegim dedim görevi kötüye kullanmak tan adam kollamaktan vbvb yazdım hemen dilekçemi geri cek tamam sana nöbet yok ortalığı karıştırma dediler bu kadar basit
Hemsireler 11 ay önce
Önce doktor eşlerini nöbete yazsınlar diğer personel ler zaten nobetlerini seve seve tutarlar milletin zoruna giden itaraz konusu olan nöbet tutacak olduğu halde hatta 2,3 yıllık memur olduğu halde servislerde bile 8,4 gündüz bile çalışmayan hep masa başlarında çalışan doktor eşlerini nobetlerle yazsınlar öncelikle
Selma Özbek 11 ay önce
Bebeklikten son nefesimizi verdiğimiz ana kadar yaşamın kutsallığını anımsatan tüm sağlık emekçilerinin gününü kutlarım.????????????????????
Selma ebe 8 ay önce
Tip 2 Diyapeti olan bir hemsire gece nöbeti veya icap nöbeti tutmalimidir.
-3°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?