4/B Sözleşmeli Sağlık Personeli Becayiş Yapabilir Mi?

4/B'li Sözleşmeli sağlık personeli becayiş yapabilir mi? Sağlık personeli becayiş yapabilirse şartları nelerdir?

Mevzuat 31.12.2019, 01:45 Güler Sağlam
4/B Sözleşmeli Sağlık Personeli Becayiş Yapabilir Mi?

4/B Sözleşmeli Sağlık Personeli BecayişYapabilir Mi?

Sağlık Bakanlığı'na 4/B sözleşmeli sağlık personeli olarak atanan personeller, kurum içi yer değişikliği talebinde bulabilir. Sağlık personeli karşılıklı yer değişikliği talebinde bulunabilmesi için bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir.

Sağlık personeli becayiş şartlarından birisi de, becayiş yapacak olan personellerin ikisinin de aynı şartları taşıyor olması gerekiyor.

Aynı unvan ve hizmet niteliklerini taşıyan ve aynı pozisyonda çalışan sağlık personelleri, il içi ve iller arasında becayiş yapabilirler. Becayiş yapabilmek için aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir.

Sağlık personelinin çalıştığı ilde en az fiilen 1 yıl çalışmış olması gerekmektedir.

TIKLAYIN

Her yıl ekim ayında görev yaptıkları kurumun il komisyonuna karşılıklı yer değişikliği (becayiş) yapacakları personelin kimlik bilgileri ve çalıştığı görev yerinide belirten bir dilekçe ile talepte bulunmalıdır. 

Becayiş talepleri yukarıdaki maddelere göre il komisyonu tarafından değerlendirilir.

Farklı illerde görev yapan sağlık personelleri, becayiş talebinde bulunması halinde, il komisyonları arasında irtibat sağlanır. İl komisyonlarının uygun görmesi halinde, personellerin görev yerlerine kasım ayının sonuna kadar bilgiler verilir.

Becayiş durumları uygun görülen sağlık personellerinin aralık ayı ücret ödemeleri mali yıl sonu dikkate alınarak ödenir. SGK'ya 31 Aralık tarihinde görevden ayrıldıklarının bilgisi verilir. Özlük dosyaları becayiş yaptıkları,  yeni görev yerine gönderilir.

Becayişe ilişkin görevden ayrılış ve başlangıç işlemleri 31 Aralık tarihi itibari ile İKYS üzerinden yapılır.

Becayiş yapan sağlık personeli, aralık ayının son 5 günü izinli sayılır. Yeni görev yerlerine başvurmak ve sigortalılık işlemleri için bu izin verilir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?