TÜİK'in aralık ayına ait verilerine göre, enflasyon aylık bazda %2,93 ve yıllık bazda %64,77 olarak kaydedildi. Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) bu değişim, 2023 yılı aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %64,77 ve on iki aylık ortalamalara göre ise %53,86 olarak gerçekleşti.

Türk Tabipleri Birliği, bu veriler ışığında sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak enflasyon artışının, hekim aylıklarındaki adaletsizliği artırabileceğine işaret etti. Enflasyonun yüksek seyrettiği bu dönemde, hekimlerin maaşlarının aynı oranda artırılmamasının, sağlık sektöründeki profesyoneller arasında hoşnutsuzluğa yol açabileceği belirtildi.

Antalya Tabip Odası da bu endişelere katılarak Türk Tabipleri Birliği'nin açıklamasına destek verdi. Hekim aylıklarındaki eşitsizliğin, sağlık çalışanlarının motivasyonunu ve çalışma şartlarını olumsuz etkileyebileceği vurgulandı.

Hatay’da Sağlık Krizi: Ameliyatlar Malzeme Eksikliği Nedeniyle Erteleniyor Hatay’da Sağlık Krizi: Ameliyatlar Malzeme Eksikliği Nedeniyle Erteleniyor

HEKİMLER TEPKİLİ

Açıklanan verilerin Emekli Sandığı ile SSK ve Bağ-Kur emekli hekim aylıkları arasındaki eşitsizliği de derinleştireceğini vurgulayan Türk Tabipleri Odası, “TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine bağlı olarak kamu çalışanları maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılan zam oranları; gerçek enflasyon verileri, açlık/yoksulluk sınırları, alınacak vergiler ve yeni yıl ile başlayan zam dalgası düşünüldüğünde açıkça hak gaspı niteliğindedir. Emekli Sandığı ile SSK ve Bağ-Kur emekli hekim aylıkları arasındaki eşitsizliği de derinleştirecek bu oranlar kabul edilemez” ifadelerine yer verdi. Mücadeleyi büyütmeye çağırı yapan Türk Tabipleri Odası, “TTB olarak; emeğimizin karşılığı, sağlıklı-güvenceli bir gelecek ve toplumsal sağlık için hep birlikte mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” dedi. Bunun ardından Antalya Tabip Odası da tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getirdi. Antalya Tabip Odası, sosyal medya üzerinden Türk Tabipleri Odası’nın açıklamalarına destek olarak, “İnsanca yaşanacak, emekliliğe yansıyacak tek kalemde temel ücret... TTB Susturulamaz” açıklamasına yer verdi.