Sağlık Bakanlığı: Yakın Temaslılarda Karantina 7. Gün Sonunda Biter!

Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemelere işaret eden Sağlık Bakanlığı, Yakın temaslı kişiler için karantinanın sonlandırılması sürelerini 7 Aralık itibariyle güncellendi. Güncellemeye göre Çalışanların 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilir denildi.

Gündem 07.12.2020, 14:24 08.12.2020, 16:43 Güler Sağlam
Sağlık Bakanlığı: Yakın Temaslılarda Karantina 7. Gün Sonunda Biter!

YAKIN TEMASLILARIN KARANTİNA SÜRESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Sağlık Bakanlığı Değiştirdiği Karantina Sürelerini Savundu! haberi için tıklayınız

Bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık  Kontrol Önleme Merkezi  (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi  (ECDC) tarafından yapılan güncellemeler ülkemiz tarafından anlık olarak takip edilmekte ve rehberlerimize entegre edilmektedir. 

Yakın temaslı kişilerde karantinanın sonlandırılması aşağıdaki şekilde güncellenmiştir:

"Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır.

Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın, 10. günün sonunda biter. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler. 

TIKLAYIN

Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda karantina sonlandırılabilir. 

PCR testi, ancak kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken 5. günden sonra evde numune alınarak yapılabilir. 

PCR testi negatif çıkan ve semptom gelişmeyen kişilerde 7. günün sonunda karantina sonlandırılır. 

Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanların 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilir. 

Bu uygulama yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu yaşam alanlar) bakım verilen alanlarda uygulanmaz. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler."

Rehberde ayrıca, "Pandemi döneminde hastalık yayılımının ve yakın temasın azaltılması amacıyla iş yerleri iyi havalandırması olan, 4 metrekareye 1 kişi çalışılacak alanlar şeklinde düzenlenmelidir." uyarısı da yapıldı.

https://covid19.saglik.gov.tr/Eklenti/39552/0/covid-19rehberitemaslitakibievdehastaizlemivefilyasyonpdf.pdf  adresinden rehbere ulaşılabilir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Ne günlere kaldık 2 ay önce
Yakında 7 gün 5 güne ordan 0 güne iner ekonomisi ve çıkarları olan ülkeler maalesef indirdikçe indiriyor bakalım nereye kadar...ne teste ne günlük tabloya nede karantinaya hiçbirine güvenim kalmadi birşeyler dönüyor ama bunu anlamak zor....
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?