Sağlık Bakanlığı Değiştirdiği Karantina Sürelerini Savundu!

Sağlık Bakanlığı: Karantina süresi uluslararası güncellemelere paralel olarak yapılmıştır

Gündem 08.12.2020, 16:39 08.12.2020, 16:42 Güler Sağlam
Sağlık Bakanlığı Değiştirdiği Karantina Sürelerini Savundu!

Sağlık Bakanlığı, dün açıklanan yakın temaslıların karantina süreleriyle ilişkili açıklamanın yanlış yorumlandığını ifade ederek, konuya açıklık getirdi. Açıklamada "Yakın temaslıların karantina süresinin 14 günden 10 güne düşürülmesi ve PCR testi sonucuna göre 7'nci günün sonunda sonlandırılabilmesine ilişkin düzenlemeler uluslararası güncellemelere paralel olarak yapılmıştır." ifadelerine yer verildi

Sağlık Bakanlığı: Yakın Temaslılarda Karantina 7. Gün Sonunda Biter! haberi için tıklayınız

TIKLAYIN

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından “yakın temaslıların karantina süresine” ilişkin yapılan değişikliklerin yanlış yorumlara sebep olduğu görülmüştür." denilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemeler, ülkemiz tarafından anlık olarak takip edilmekte ve rehberlerimize entegre edilmektedir.

Yakın temaslıların karantina süresinin 14 günden 10 güne düşürülmesi ve PCR testi sonucuna göre 7'nci günün sonunda sonlandırılabilmesine ilişkin düzenlemeler de yukarıda sayılan uluslararası güncellemelere paralel olarak yapılmıştır.

Salgın yönetiminde Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri ile ve ortak akılla hareket edilmektedir. Tüm kararlarımızın tek önceliği vatandaşımızın sağlığıdır. Karantina süresi ile ilgili yaptığımız güncelleme de bu kapsamdadır."

Yorumlar (0)
-3
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?