Çorum’da Sağlık Skandalında Bu Sorular Hala Cevapsız!

Geçtiğimiz aylarda Çorum- Dodurga ve Çorum- Oğuzlar Entegre Devlet Hastanelerinde iddialara göre; yıllar öncesinden süre gelen yolsuzlukların, nöbette usulsüzlüklerin, kayırma, yetkisiz yetkilendirme, evrakta sahtecilik, görevi kötüye kullanma, haksız kazanç elde etme ve başkalarının yerine resmi evraka imza atma iddialarıyla ilgili yerel basında çıkan haberlere şimdi de mobbing uygulamalarının damga vurduğu iddia edildi.

Gündem 09.01.2020, 08:50 10.01.2020, 13:03 Güler Sağlam
Çorum’da Sağlık Skandalında Bu Sorular Hala Cevapsız!

MOBİNG VALİLİĞE VERİLEN DİLEKÇE İLE ORTAYA ÇIKTI

Sağlık skandalı haberi habercim 19 isimli site de yayımlandıktan sonra hastane içerisinde mobbing uygulamalarının hızlandığı ve bir çalışan konunun müsebbibi olarak lanse edilerek dışlandığı ve hakkında soruşturmalar yapılarak tutanaklar tanzim edildiği, Çorum Valiliğine verilen dilekçe ile ortaya çıktığı iddia edildi.

SAKAT KADROSUNDAN ADAY MEMUR

Dodurga İlçe Entegre Devlet Hastanesinde sakat kadrosundan aday memur olarak görev yapan M.A., iş yeri yetkili ve çalışanları tarafından kendisine mobbing uygulandığını Çorum Valiliğine verdiği dilekçe ile bildirince her şey ortaya çıktı.

TIKLAYIN

M.A. dilekçesinde, Çorum İl Sağlık Müdürlüğünde devletin haksız yere dolandırıldığını, bazı çalışanların hak etmeden kazanç elde ettiklerini,  yasaların kendisine tanıdığı maddeler gereği ve yasal işlem yapılması gerektiğini bildirir dilekçe verdiğini iddia etmiş, bu dilekçe ile ilgili işlem yapılması gerekirken, ismi geçenler ve haksız kazanç elde edenlere kendi verdiği dilekçesinin okutularak hakaretlere ve mobbinglere maruz kaldığını belirttiği söyleniyor. M.A. sağlık çalışanı olarak ismi geçen hastanelerde eşinin de görevli olduğunu ve  bu yüzden mobbinglere maruz kaldığını, eşi hakkında yazılan nöbet çizelgeleri ile ortaya koyduğu iddia edildi.

KAMUOYUNU YANILTTINIZ MI?

Sağlık skandalının haberlere konu olması üzerine Çorum İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada ( Usulsüz Yapılan Nöbet Listeleri İçin Sağlık Müdürü Müfettiş İstedi! ) muhakkik atandığı ve Sağlık Bakanlığından Müfettiş istendiği açıklaması yapılmış, gelişmeler hakkında kamuoyunun bilgilendirileceği vurgulanmıştı. Aradan geçen 3-4 aylık süreçte bir sonuca gidilmediği gibi gelişmelerden de kamuoyu bilgilendirilmedi

Oysa haberde yapılan yolsuzluklar belgelerle kamuoyuna sunulmuş yetkililer göreve davet edilmişti.

KAMUOYU ADINA ŞU SORULAR İSE YETKİLİLERE SORULMUŞTU

  1. Kural ve kanun gereği Başhekim, aile hekimlerine ayda kaç nöbet yazabilir? ve Dodurga Entegre Hastanesinde kaç nöbet yazılmıştır?
  2. Dodurga Entegre Hastanesi Başhekimi, mevcut doktorlara gereken azami nöbeti tutturduktan sonra kendisine de nöbet yazabilir mi? Yazarsa bu nöbet nedeniyle para alabilir mi?
  3. Hekimlere yazdığı nöbetleri asgari düzeyde tutma ve kendisini nöbet tutanlar listesinde göstererek para alırsa kamuyu zarara uğratarak haksız kazanç elde etmiş olmuyor mu?
  4. 24-8-24-8 gibi bir nöbet tutma olabilir mi? Ya da 24-24-24- gibi bir nöbet yazma olayı olabilir mi?
  5. İzinli olarak il dışında olan sağlık çalışanı aynı anda hastanede nöbette olabilir mi?  Olursa nasıl aynı anda iki yerde görülebilir?

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?