Usulsüz Yapılan Nöbet Listeleri İçin Sağlık Müdürü Müfettiş İstedi!

Çorum’da dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile uzun yıllardır görev yapan Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı, bazı iddialar üzerine ilçe entegre hastanelerinde yaşandığı iddia edilen nöbet yolsuzluğu, haksız kazanç elde etmek, yasa ve yetkileri hiçe saymak gibi haberler üzerine soruşturma başlatarak Bakanlıktan müfettiş çağırdı.

Usulsüz Yapılan Nöbet Listeleri İçin Sağlık Müdürü Müfettiş İstedi!

YEREL MEDYA'DA NE YAZILMIŞTI?

KAYIRMA BÖYLE OLUR , İZİNDE OLANA BİLE NÖBET PARASI!

İlçe Entegre Hastahaneleri’nde yaşanan kayırma, haksız kazanç elde etme, mobing uygulama, fazla mesai yazma, evrak üzerinde yetkilinin imzasını taklit etme gibi yasalara uymayan ve etik olmayan işlemler kronik hal almış.

Geçtiğimiz günlerde Çorum Dodurga ilçe Entegre Hastahanesi’nde yaşandığı belgelenen yasa tanımazlık ve fazla mesai yazma, adam kayırma olaylarının bir benzeri de Oğuzlar ilçe Entegre hastanesinde de olduğu öğrenildi.

İZİNE GİDENE BİLE MESAİ YAZMIŞ

Oğuzlar Entegre Hastahanesi’nde Mayıs 2019 tarihinde Adana’ya izine giden Büşra T’ye, Sorumlu Hemşire Murat K. Tarafından günlerce mesai yazıldığı ortaya çıktı.

Öte yandan, Sorumlu hemşire Murat K’nin bazı personellere uyguladı bıktırma nöbeti ise aile yapısını bozacak türden. 9 günlük bayram tatilinde bir personele 5 gün boyunca görev yazmak suretiyle mobing uygulaması olarak göze çarpan başka bir detay.

TIKLAYIN

Yapılan araştırmalar neticesinde, Sorumlu Hemşire Murat K.’nin 2014 yılından resmi evraklara, daire amirlerinin imzalarını taklit ettiği ve uyguladı, sağlık sorunları nedeniyle rapor alan H.Ç isimli çalışana yazılan nöbetler bir ay boyunca kendisine yakın olan S. K, isimli sağlık çalışanına yazdığı belirlendi. Sorumlu Hemşire Murat K’ hakkında şu ana kadar yaptığı etik olmayan ve yasalara aykırı davranıştan dolayı yetkili kurumlardan bir inceleme ve araştırmaya da tabi tutulmadığı ise edinilen bilgiler arasında.

‘’ O YETİM YETİM, SİZİN İSE ARPANIZ FAZLA GELDİ’’

Oğuzlar Entegre Devlet Hastanesi Sorumlu Hemşire Murat K. Tarafından, Adana iline izinli giden Büşra K.’ye mesaideymiş gibi tutmadığı nöbetin yazıldığını fark eden personele hakaretlere varan davranışı ise ne kanunlara uygun nede insan onuruna. Bu konuda hakkını arayanlara,’’ o yetim yetim’’ idare edeceksiniz diyen Murat K’nin, nedenleri soran sağlık çalışanlarına ise  ‘’ sizin arpanız fazla geldi’’ diye hakarete varan cümleler kurduğu öğrenildi.

KAMUOYU Adına soruyoruz;

İzine giden memura görevdeymiş gibi mesai ve nöbet yazılması yasal mı? Yasal değil ise memurun haksız kazanç sağlamasına neden olan yetkili suç işlemiş midir? İşledi ise neden yasal süreç başlatılmadı?

5 yıllık süreçte yetkililerin imzasını taklit ederek ne tür ve kaç evraka imza atmıştır ve yasalara uygun mudur?  Yetkililerin yerine İmza attığı evraklarla devlet zarara uğratılmış mıdır?

Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada;


Uzm. Dr. Ömer SOBACI - Çorum Sağlık Müdürü

Çorum’da internet ortamında yayın yapan bazı haber sitelerinde “İlçelerdeki Entegre Hastanelerinde Neler Oluyor?” başlığı bir haber yapıldığını belirterek ilçe entegre hastanelerinde nöbet evraklarına ilişkin inceleme başlatıldığını dile getiren Sobacı, Valilik aracılığıyla yazılı bir açıklama yaparak şu görüşlere yer verdi: “Haberde nöbetlerde yolsuzluk yapıldığı ve haksız kazanç elde edildiği iddia edilmektedir. İl Sağlık Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı ilçe entegre hastanelerine ait nöbet evrakları incelenerek, 03.10.2019 tarih ve 832 sayılı Müdürlük Makam Oluru ile gerekli soruşturma başlatılmıştır. % (iki) Muhakkik incelemede görevlendirilmiş olup, inceleme süreci devam etmektedir.

Ayrıca haber içeriği ile benzer bir dilekçe, Müdürlük Makamına 02.10.2019 tarihinde sunulmuştur. Müdürlük Makamına sunulan dilekçeye istinaden; 07.10.2019 tarih ve 849 sayılı Müdürlük Makam Oluru ile dilekçede iddia edilen hususlar önceki inceleme ile benzer kapsamdadır. Konunun müfettiş tarafından incelenmesi ve soruşturulması için Sağlık Bakanlığı' ndan müfettiş görevlendirilmesi de talep edilmiştir”

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 20:47

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mersin
Mersin - 4 ay Önce

Bunu yapmışsa yazıklar olsun. Mobing e gelince alası mersin İl müdürlüğünde,hastanelerde ve bağlı birimlerinde alası yapılıyor. İl müdürü ve destek hizm başkanının eline kimse su dökemez. Bu haberi görmesinler kıskanırlar

...
... @Mersin - 3 ay Önce

Sağlıksız mersin
sizin il müdürü üz rüyasında göremeyeceği Bi makamda.. Bu yüzden kolay kolay bırakmaz. Hele ki müdürünüzü kuklaya çeviren destek hizm başkanınız Hüseyin Geldi orda olduktan sonra siz huzuru hepten unutun derim. Sağlıcakla

BAYBURT
BAYBURT @Mersin - 3 ay Önce

Bayburttaki 2 enteğre hastanenin de denetlenmesi gerekiyor , daha fazlası burada mevcut . Bakanlık el atmalı

Hemşire
Hemşire - 4 ay Önce

Bu tür olaylar Türkiye genelinde var bakanlık derhal bir genelge göndermeli bu işi duzeltmelidir gerekli yasal işlemleri başlamalıdır.bir çalışanı düşünün masa başında ama yoğun bakımdan döner alıyor,bir doktor u düşünün nükleer tıp uzmanı bir aylık icap nöbeti yazılıyor nükleer tipin ne acil icabı olabilir ki kemik mi ölçecek sintigrafisi yapacak radyotepimi uygulayacak vb vb bir yer bir servis düşünün gerekli sayıda çalışan var ama günlük 2 kişinin yapıp çalışa bileceği güne 4 kişi gelip aylık fazladan çalışma gösterip fazladan mesai yapıp para alan var vb vb ,bir idare düşünün hep aynı kişilere ödüllendirme yüzde 10,20 verip döner alıyorlar vb vb

Çankırı
Çankırı - 4 ay Önce

Bu ne ki siz çankırı devlet hastanesinde yaşananlara bir baksanız çankrı postasını da okuyun isterseniz

Kahraman
Kahraman - 4 ay Önce

Kesin arkasında sendika vardır malum sen!

Dr
Dr - 3 ay Önce

Özellikle şirket personeli yani kadroya geçen Taşeron personellerin fazla mesai ücretleri nobetleri icaplari özellikle araştırılmalıdır.adam teknisyen taaeron veya ahçı veya bilgi işlem veya sekreter vbvb maaşlarından fazla fazla mesai alıyorlar yazıyorlar maaşı 2300 TL ise 1000 TL yakın mesai yaziyorlar

Bereketli Topraklar
Bereketli Topraklar - 3 ay Önce

Bu ülkede müslümanlar azınlık oldu artık. Muratlar Çankırı'da da Çorum'da da hırsız.

KIRŞEHİR DEVLET HASTANESİ
KIRŞEHİR DEVLET HASTANESİ - 4 ay Önce

SAĞLIK MÜDÜRÜ SAYIN ALİ BULUT BEYİN DİKKATİNE.......
Sayın editör bu yazdıklarınızın bire bir aynısı Kırşehir Ahi evran eğitim ve araştırma hastanesinde yaşanmaktadır. Mr çekim biriminde yaklaşık olarak 7-8 yıldan beri nöbetlere gelmeden veya nöbetteymiş gibi fazladan nöbet parası almalar nöbet sonrası mesai yazmalar,radyolaji teknisyeni olmadan tıbbi sekreterin,hemşirenin mr çekimde çalışarak görev yapması, yaklaşık 5 -6 ay önce mr cihazının yetkisiz kişilerce kullanımı sonucu 200 bin tl masraf çıkarması ve bunun el altından kapatılması, 6-7 ay öncesine kadar bir adet mr cihazında bir kişinin yaptığı çekim için fazla mesai almak için 8 kişinin mesaide yazılması ve mesaiye gelmemesi. bunu mr birim sorumlusu yapmakta ve devleti bilerek zarara uğtratmaktadır. Ayrıca servis sorumlu hemşireleri fazla mesai alabilmek için nöbet tutmaktadır.bu yasal degildir.sağlık bakanlığının kırşehir eğitim ve araştırma hastenesini geçmiş 5 veya 10 yılını araştırırlarsa usülsüz nöbet ile ilgili ne kadar zarara uğradığını göreceklerdir.

Derya Bozdogan
Derya Bozdogan - 4 ay Önce

Aile bakanlığınin kurumunda da oluyor. Osmaniye de Celalettin Cerrah Rehabilitasyon Merkezi nde goreve gelmeyene mesai veriliyor.parasini da goreve gelmis gibi aliyorlar. Bu haksizliga dur denmesi lazim


SIRADAKİ HABER