Yapılan incelemeler sonucunda tüplerin bağlanması işleminin gerçekleştirilmediği belirlenen D.A., geçmişte bir başka hastanın doğumunda vücudunda 30 santimlik gazlı bez unutma hatasına karışan doktor olarak ortaya çıktı.

Şimdi, Şerife Erenci'nin başlattığı dava süreci, tıbbi uygulamalardaki hataların ve doktor sorumluluklarının mercek altına alınmasına neden olacak gibi görünüyor.

Tüp Ligasyonu Operasyonu İddiası

Antalya'da yaşayan İbrahim (60) ve Şerife Erenci (43) çifti, 2013 yılında 4'üncü çocukları R.B.'nin (10) doğumu için gittikleri özel hastanede, doktorları D.A.'ya tüp ligasyonu yaptırmak istediklerini ifade etti. Belirlenen ücreti ödedikten sonra, Şerife Erenci'nin doğum sırasında tüp ligasyonu işleminin doktor D.A. tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi.

Erenci çifti, doğum sonrası süreçte de aynı doktorla devam etti. Ancak, 2018 yılında Şerife Erenci'nin tekrar hamile olduğunu öğrenmesi üzerine, doktor D.A.'ya başvurarak durumu sorguladı. İddiaya göre, doktor D.A., Erenci çiftine işlemin yapıldığını söyleyerek durumu normal olarak değerlendirdi ve kürtaj yapmalarını önerdi. Erenci çifti bu öneriyi kabul etmeyerek doktor ve hastane aleyhine dava açtı.

Çift, doğumu gerçekleştiren yeni doktorlarından, tüp ligasyonu işleminin yapılp yapılmadığına dair kayıt yapmasını istedi. Yeni doktor, yapılan incelemeler sonucunda tüp ligasyonu işleminin gerçekleştirilmediğini bildirdi. Şerife ve İbrahim Erenci'nin 2018 yılında başlattığı dava hala devam etmekte olup, tıbbi uygulamalardaki iddiaların çözüme kavuşturulması için hukuk mücadelesi devam ediyor.

"GEBE KALMASININ İMKANSIZ OLDUĞU SÖYLENDİ"

4'üncü çocuklarından sonra eşine tüp ligasyonu işlemini yaptırmayı istediklerini kaydeden İbrahim Erenci, "Özel hastaneye ödememizi yaptık. Doktorumuz doğumdan sonra eşimin gebe kalmasının imkansız olduğunu söyledi. Ancak yaklaşık 4,5 yıl sonra eşimin tekrar hamile olduğunu öğrendik" dedi. Eşinin hamile olduğunu öğrendikten sonra gittikleri doktorlarının kendilerine kürtaj önerisinde bulunduğunu kaydeden İbrahim Erenci, "Biz bunu kabul etmedik. Çocuğun kalp atışlarını duymuştuk. Biz kabul etmeyince 'Niye sorun yapıyorsunuz ki, çocuk sahibi olamayan insanlar var. Siz çocuk sahibi oldunuz' dedi. 'Biz çocuğumuz olduğu için seviniyoruz, tıbben imkansız olan bir durumda eşim nasıl hamile kaldı. Bir yerde bir hata mı var' diye sorduğumuzda 'Biz hata yapmayız' dedi. Tüp ligasyon işleminin yapılmadığını, eşimin sezaryenle doğumunu gerçekleştiren kadın doğum doktorunun video kaydıyla öğrendik ve raporladık. Doğumhaneden video kayıtları da aldık. Açtığımız dava halen sürüyor" diye konuştu.

"HAKİM DAVADAN ÇEKİLDİ"

Söz konusu doktora tazminat davası açtıklarına dikkati çeken Erenci, "Yargılamanın bu kadar uzun sürmesinin nedeni ilk birkaç yıl yargılamada hiç aşama kaydedilmediğini gördük. Bize verilen süre yaklaşık 270 gündü ve bu süreçte tamamlanacağı yönündeydi. Yargılama şu an 6'ncı yıla girdi. Bu arada davaya bakan kadın hakimimiz, doğumuna 2 aya kala izne ayrılacağını belirtti. Doktorunun da söz konusu doktor olduğunu belirterek, davadan çekildi" dedi.

ANNE ERENCİ: 'ARTIK ÇOCUK SAHİBİ OLMAN MÜMKÜN DEĞİL' DEDİ

2013 yılında 4'üncü gebeliğinde doktor D.A.'yla doğumu planladıklarını, tüp ligasyon işleminin de yapılmasını istediğini belirten Şerife Erenci, "Bu gebeliğin ardından başka çocuk istemediğimi söyledim. Bu konuda çok ısrarcıydım. Hastaneye gittik, ödemesini yaptık. Doğumdan sonra muayeneye gittiğimde, 'Artık çocuk sahibi olmayacağım, değil mi doktorum' diye sorduğumda 'Her şey çok yolunda, artık çocuk sahibi olman mümkün değil' dedi. Söylediğine inandım. 4,5 yıl sonra 5'inci çocuğuma 2,5 aylıkken hamile olduğumu öğrendim. Öğrendiğimde çok şaşırdım ve hemen yanına gittim. Bana 'Dert etme kürtaj olabilirsin' dedi, ama eşimle ben buna izin vermedik. Bu durum olmasın diye ben tüp ligasyon işlemi yaptırdım. Yoksa gebe kaldıktan sonra kürtaj yapılacağını zaten biliyorum" diye konuştu.

"HİÇBİR İŞLEM YAPILMADIĞINI 5'İNCİ DOĞUMDA ÖĞRENDİK"

5'inci çocuğunun doğumu esnasında doğumu yapan doktordan tüp ligasyon işleminin yapılıp yapılmadığına bakmasını ve kayda almasını rica ettiklerine dikkati çeken Şerife Erenci, "O doktorumuz doğum esnasında bütün kayıtları aldı. Ne bağlama yapılmış, ne kesilme yapılmış. Doktor D.A. bize işlemin yapıldığını, çok nadir de olsa böyle durum yaşanabileceğini söyledi. Aynı doktorun çıkan haberlerde bir kadının da doğumunda vücudunda sargı bezi unuttuğunu gördüm. Kadınlar gidecekleri doktorları iyi araştırsın" dedi.

Erenci, "Çocuğumla kardeşleri arasında bazen 'Siz beni istemediniz mi' gibi konuşmalar da oluyor. Biz elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz ama daha küçük olduğu için tam izah edemiyoruz. İleride psikolojisini etkiler mi bilmiyoruz. Yüzde 100 haklı olduğumuz konuda adaletin de bizim yanımızda olacağını düşünüyorum. Doktorun yanına tüp ligasyon sonrasında 'gebeyim' diye gittiğimde bana 'Bu ilk defa başıma gelmiyor ki' dediğinde çok şaşırmıştım" dedi.

30 SANTİMLİK GAZLI BEZ UNUTULMUŞTU

Aile Hekimini Sopayla Darbedenlerin Alacağı Ceza Belli Oldu! Aile Hekimini Sopayla Darbedenlerin Alacağı Ceza Belli Oldu!

D.A.'nın, daha önce başka bir hastanın 2 yıl önce gerçekleştirdiği doğumu esnasında, vücudunda 30 santimetrelik gazlı bez unutan doktor olduğu ortaya çıktı. 2 yıl önce doğum sonrası taburcu edilen Y.S.'nin (32) dikişlerinden iltihap akınca hastaneye başvuran kadına, doğumu yaptıran doktor D.A., iddiaya göre durumun normal olduğunu, iltihabın zamanla biteceğini söyledi. Hastaneden ayrılan Y.S.'nin 2 yıl boyunca ağrıları ve iltihap akıntısı devam etti. Y.S., ağrıyla geçen 2 yılın ardından 2 ay önce Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Çekilen tomografide, Y.S.'nin vücudunda doğum sonrası unutulan sargı bezi görüldü. 30 santimetrelik gazlı bez ameliyatla çıkarıldı. Olayla ilgili aile şikayetçi olurken, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü, hastane ve doktor D.A. hakkında inceleme başlattı.

Editör: Serap