Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın masasının üstünde bulunan ek ödeme ücretlerine dair hesaplama tablosu da kulislere sızdı.

TABAN EK ÖDEME’DE 10 PUAN ARTIŞ!

Kulislere sızan taban ödemelerine dair örnek hesaplama tablosu, brüt ücretler temel alınarak hazırlandı. Taban ödemelerdeki göze çarpan değişiklikler arasında en dikkat çekici olanı, orandaki 10 puanlık artış oldu. Diğer rakamların özellikle teknik detaylar içerdiği ve sadece uzmanlar ile konuya hakim olan personel tarafından anlaşılabilir olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. 

taban-odeme-tavani

UZMAN TABİP NET ARTIŞ TUTARI: 6 BİN 612 TL

Sızdırılan tablo üzerinden yapılan hesaplamalara göre, 2024 yılı itibarıyla geçerli olacak uzman tabip net artış tutarı 6,612.15 TL olarak görülüyor. Aynı şekilde hemşireler için ise ele geçecek net zam farkı 788.22 TL olarak belirlenmiştir.

DİĞER SAĞLIK ÇALIŞANI NET FARK: 257 TL

Şoför kadrosunda hizmet veren sağlık çalışanları için net zam farkı 257.88 TL olup, aynı tutar veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosundaki sağlık çalışanları için de geçerlidir. Eczacı kadrosundaki sağlık personelinin 1 Ocak 2024'ten geçerli net zam farkının ise 1,934.90 TL olması beklenmektedir. 

tavan-odeme-tutarlari

Sağlık Hizmetleri Sınıfı ile Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nda yapılacak olan 0.10 puanlık artış sonrasında lisans mezunu bir sağlık teknikeri için on puan artış taban farkı 8,245.39 TL olarak tahmin edilirken, lisans mezunu hemşirenin de aynı tutarı alacağı görülmektedir.

TAVANA TAKILAN PERSONELİN KAZANCI NET: 277 TL

Memur kadrosunda görev yapan bir sağlık çalışanının on puanlık tavan artış sonrası alacağı net fark 4,907.81 TL olup, tekniker kadrosunda önlisans mezunu bir sağlık çalışanının taban farkı ise 8,117.35 TL olarak hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda tavana takılan bir personelin net kazancı memur için 277 TL, hizmetli olmayan diğer pozisyonlar için ise 202 TL civarında olması beklenmektedir.