AYM'nin Yüzde 2 Sendika Barajı İptal Kararı Resmi Gazete de Yayınlandı! AYM'nin Yüzde 2 Sendika Barajı İptal Kararı Resmi Gazete de Yayınlandı!

Alman hastanelerinde Türk doktorlarının sayısı hızla artarken, Türk hemşirelerin de benzer bir göç eğiliminde olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl, Türk Tabipler Birliği'nden Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine gitmek için İyi Hal Kağıdı alan Türk doktor sayısı 3.025'e ulaştı. Bu sayı içinde çoğunlukla uzman doktorların yer alması, Türkiye'nin sağlık alanındaki kaybının daha da derinleştiğini gösteriyor.

NEDEN ALMANYA SEÇİLİYOR?

Türk doktorların Almanya’yı tercih etmelerinin başında daha iyi bir yaşam ve çalışma koşulları geliyor.

Bir diğer etken ise Türkiye’de sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet, eğitimli kesime karşı önyargıların körüklenmesi, Türkiye’de sağlık alanındaki son değişiklikler.

Türk doktorlar, Almanya’daki yabancı doktorlar arasında 7. Sırayı alıyor. 2022'de Türk Tabipler Birliği’nden belge alıp giden doktor sayısı 2 bin 685 idi. O rekor, geçen 2023 sonu itibarıyle yenilenmiş oldu. Toplamda, son 12 yılda yurt dışına giden Türk doktor sayısı15 bini aştı.

TÜRK HEMŞİRELER DE GİDİYOR

Almanca öğrenerek gelen ve aprovizyon belgesi alan Türk doktorlar, Almanya’da sadece Türk kökenli hastaları değil, Alman ve diğer ülke vatandaşı hastaları da tedavi ediyor. Hastaneler ve kliniklerde görev yapan Türk doktorlar çeşitli alanlarda klinikler de açıyor. Türk doktorların yanı sıra çok sayıda Türk hemşire de Alman hastanelerinde görev almaya başladı.

Editör: Serap