Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önceki müjdesinin ardından SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 42,6 oranında bir artış yapılacağı belirtilmişti. Ancak Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla bu oran bir kez daha revize edilerek yüzde 5 artırıldı. Bakan Işıkhan, TRT Haber'e yaptığı açıklamada, "SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25'e yükseltiyoruz" dedi.

Peki, ek zamla gelen farklar ne zaman ödenecek? Meclis onayının ardından ve Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yaklaşık 1 hafta içerisinde hesaplarına ek zamlı tutarları alabilecekler.

Bakan Işıkhan'ın TRT Haber Özel Ropörtajından öne çıkanlar şöyle:

İşgücü piyasalarının iki boyutu var. Aktif ve pasif işgücü politikalarımız.İŞKUR aracılığı ile yürütmüş olduğumuz aktif iş gücü piyasası programlarını daha etkili ve kapsamlı hale getirmeyi düşünüyoruz.

Kurs ve programlarda program süresinin 3 katı olarak uygulanan istihdam yükümlülüğünü biz 2 katına indirdik. Kurs ve Program sonrası istihdam taahhüt oranı yüzde 60'a indirildi.

Sağlık Bakanlığı Sürekli İşçi Maaş Zam Yazısı Gönderdi: Yüzde 24,73 Zam İle Maaşlar Ödensin! Sağlık Bakanlığı Sürekli İşçi Maaş Zam Yazısı Gönderdi: Yüzde 24,73 Zam İle Maaşlar Ödensin!

Daha güçlü iş gücü piyasası oluşturmayı hedefliyoruz.

Kısa çalışma ödeneği, özellikle bölgesel, sektörel ya da afetler sonrasında çalışanlarımıza verdiğimiz doğrudan bir nakti destekti. Bu rakam 8 bin ile 12 bin arasında çalışana doğrudan verdiğimiz bir destekti. Biz bunu işsizlik sigortası fonundan karşılıyoruz.

Yıllık enflasyon yüzde 64,77 iken asgari ücrete geçen yıla göre yüzde 100 zam yapmamız aslında ne kadar önemli bir başarı gösterdiğmizi de gösteriyor. Enflasyon oranı üzerinde de zam vererek çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme ilkemizi sürdürdük.

"Prim ödeme gün sayısını düşürüyoruz"

Asgari prim ödeme gün sayısını 600 günden 450 güne indiriyoruz.

"SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı yüzde 49,25'e yükseltiyoruz"

13,5 milyonu bulan SSK ve Bağ - Kur emeklilerimize bir müjde vermek istiyorum. SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25'e yükseltiyoruz.

Böylece tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlamış olduk. Hiç bir ayrım yapmaksızın tüm emeklilerimize Ocak 2024 itibariyle ilk 6 ay için emekli maaşlarında aynı oranda artış sağlıyoruz. Tüm emeklillerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Ocak ve Temmuz aylarında emeklilerimizin aylıkları artmakta temmuz ayında da memurlar için toplu sözleşmenin, SSK ve Bağ-Kur içinde de mevzuat çerçevesinde emekli aylıkları artacak. Teklifimiz

Resmi Gazete'de yayımlanmdıktan sonra oluşan aylık farkları 1 haftada ödenecek.