Güney, "Enflasyonun nedeni farklı alanlarda araştırılmalıdır. Seçim sonrası akaryakıta yaklaşık yüzde 90 gibi büyük bir zam yapıldı. Günümüzde akaryakıta uygulanan zamlar, daha önceki zamların yanında neredeyse göz ardı edilebilir boyutta. Bugün domatesin 25 TL olması durumu göz önüne alındığında, bunun temel nedeni memur maaşları değildir." ifadelerini kullandı.

Güney'in açıklamaları, ekonomik gelişmelerin ve fiyat artışlarının ardındaki gerçek nedenleri sorgulamayı vurguluyor. Genel Başkan, akaryakıt zamlarının enflasyonun yükselmesindeki etkisine dikkat çekerek, domates gibi temel ürünlerdeki fiyat artışlarının asıl kaynaklarını araştırmamız gerektiğini belirtiyor. Bu çerçevede, Türk Büro-Sen Genel Başkanı'nın sözleri, ekonomik zorlukların altında yatan nedenleri anlama amacını taşıyor.

“İNSANIMIZA YAŞAYABİLECEĞİ BİR ÜCRET VERİLMELİ”

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın enflasyona ilişkin açıklamalarını hatırlatan Güney, 2025 yılında rahatlama olacağını kaydederek, “Enflasyon artışının sebepleri memur maaşlarına zamlar değildir. İnsanımıza yaşayacağı bir ücret verilmeli, memurlarımız, memur emeklilerimizin durumuna düzenleme getirilmeli” ifadelerini kullandı.

KAMU ÇALIŞANLARINA YÜZDE 150 ZAM TALEP ETTİK

Kamu çalışanlarına ilişkin 7’nci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin devam ettiğini ifade eden Güney, yaşanan ekonomik kriz karşısında memurun alacaklı hale geldiğini ifade ederek, “Merkez Bankası Başkanımız enflasyon rakamlarını yükseltti. Bu veriler ışığında temel ihtiyaç malzemelerine gelen zamların ne zaman duracağını bilmiyoruz, kestiremiyoruz. Bunun için TİS görüşmelerinde 2024 için yüzde 100, 2025 için yüzde 50 maaş artışı talep ediyoruz” dedi.

milli gazete