Tabip Odası: “Sağlıkta dönüşümden tek kârlı çıkan özel hastane patronları oldu”

Ak Parti döneminde özel hastanelerin arttığına işaret eden İstanbul Tabip Odası (İTO) Genel Sekreteri Osman Öztürk, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın ‘tüccar ve müşteri ilişkisi’ yarattığını belirterek, sağlık hizmetinin parasız olması gerektiğine dikkat çekerek “Sağlıkta dönüşümden tek kârlı çıkan özel hastane patronları oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Sendika 14.08.2019, 20:37
Tabip Odası: “Sağlıkta dönüşümden tek kârlı çıkan özel hastane patronları oldu”

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜ SAĞLIKÇILARA ŞİDDET OLARAK DÖNDÜ

Ak Parti döneminde sağlıkta şiddetin artık dayanılmaz safhaya ulaştığını anlatan Öztürk “Eğer bir kişi hakime, savcıya bir fiske vursa başının belaya gireceğini bilir. Ama doktora hemşireye vurabilirsiniz. Hekim ve hemşirelere saldırıya yönelik cezasızlık politikası şiddetin önünü açıyor” dedi.

‘MEMNUN OLSA ŞİDDET UYGULAMAZ’

“Sağlıkta dönüşümden tek kârlı çıkan özel hastane patronları oldu” ifadelerini kullanan Öztürk, yönetenlerin “Doktor efendi dönemi bitti”, “Doktorların eli hastaların cebinde” sözlerini hatırlatarak doktorların itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını söyledi. TÜİK’in hastaların sistemden memnun olduğuna dair bir araştırmasının olduğunu hatırlatan Öztürk, “Eğer vatandaş sağlık hizmetinden memnun olsaydı, sağlık çalışanını dövmezdi. Bu bir çelişkidir” diye konuştu.

AMAÇ PARA KAZANMAK

TIKLAYIN

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bakırköy Şubesi Eş Başkanı Mürsel Fırat ise sağlıkta dönüşüm programı ile birlikte sağlık hakkının ortadan kalktığını, sağlık paralı hale gelmeye başlayınca da ortaya tüccar, müşteri ilişkisi çıktığını söyledi. Eskiden 4-5 kere hastanelere gidilirken şimdi bu sayının 15-20’ye çıktığına dikkat çeken Fırat “Bu durum sizi hastaneye bağımlı kılıyor. Toplumu daha çok hasta edip daha çok para kazanmanın yolunu seçtiler. Çünkü hastaların her gelişi para demek” diye konuştu.

‘SAĞLIK PARASIZ OLMALI’

Sağlıkta büyük bir pasta olduğunu ve bunun özel hastanelere paylaştırıldığını anlatan Fırat “Sağlıkta dönüşüm hastaların kamu hastanelerinden özel hastanelere kaydırıldığı bir sistemdir. Sağır sultan bile biliyor özel hastaneler devlet tarafından kayırılıyor. 4-5 sene önce adını bile duymadığımız özel hastaneler bugün özel hastaneler zinciri haline geldi” dedi.

Sağlığın bir hak olduğunu devletin de sosyal bir devlet anlayışı içerisinde bunu parasız bir şekilde yurttaşa sunması gerektiğini vurgulayan Fırat, “Sağlığın yüzde 100 paralı hale gelmesi sağlığı rant alanına dönüştürdü. Hastanın müşteri olarak görülmesi sağlıkta şiddetin birinci sebebidir” ifadelerini kullandı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?