Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giden Ali Yalçın ise, Çankaya kapısı önünde basın açıklamasında yapılan silahlı saldırı ile ilgili bütün eğitim camiasına başsağlığı diledi.

TBMM Çankaya Kapısı önünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın,

"Eğitim camiası olarak bugün bir trajik cinayet haberiyle sarsıldık. İstanbul Eyüpsultan'da eski bir öğrenci, okul müdürü İbrahim Oktugan'a silahla saldırdı ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan okul müdürü, ne yazık ki hayatını kaybetti. Meslektaşımıza Allah'tan rahmet, ailesine ve tüm eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz"

Memur Sen Tasarruf Genelgesi Karşı Çıktı: Dava Açıldı Memur Sen Tasarruf Genelgesi Karşı Çıktı: Dava Açıldı

dedi.

Yalçın,

eğitim çalışanları olarak her gün yeni bir saldırı haberini duymaktan korkar hale geldiklerini belirtti ve öğretmenlerin artık kendilerine yönelik şiddet olaylarıyla anıldığını ifade etti. Ülke genelinde şiddete maruz kalan öğretmenleri hatırlatan Yalçın, "İzmir Ödemiş'te öğrencinin pompalı tüfekle öldürdüğü Ayhan Kökmen'i, Iğdır'da Yücel Düzci Öğretmenimizin saldırıya uğrayan öğrencilerini korurken gözü dönmüş kişilerin şiddetine maruz kalmasını, Patnos'un Aktepe köyündeki Yatılı Bölge Okulu Müdürü Yusuf Vural'ın ve Kayseri/Melikgazi Kadı Burhanettin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Gülhan Şaşmaz'ın bıçaklanmalarını unutmadık"

şeklinde konuştu.

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının artık münferit eylemler olmaktan çıktığını vurgulayan Yalçın, şiddetin yaygın bir toplumsal sorun haline geldiğini ifade etti. Eğitimciler olarak, daha iyi bir eğitim, müfredat, pedagojik yöntemler ve daha ileri amaçlar üzerine düşünmeleri gerektiğini belirten Yalçın, "Bu yaramızı konu etmek mecburiyetinde kalışımızın ana sebebi, şiddetin ağırlaşan toplumsal maliyeti karşısında, bugüne kadar çözüm üretmede yetersiz kalınmasıdır. Göz göre göre gelen sorunu, gözümüzün önünde duran soruna, gözümüzü kapayarak çözüm bulamayız. Bugün yaşadığımız acılar, dünün ihmal ve umursamazlığının sonucudur. Yarın yaşanmasını istemediğimiz acılar da bugünkü ilgisizliğin sonucu olmamalıdır" dedi.

Eğitim çalışanlarına karşı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirler alınmasını talep eden Yalçın, "Eğitim çalışanlarına koruma sağlayacak türden yasal düzenlemelerin acilen hayata geçmesini bekliyoruz. Eğitim çalışanlarına karşı eğitim-öğretim kamu hizmetinin sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirlerin alınması elzemdir. Eğitim çalışanları kendilerine yönelik şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte, münhasıran bir cezai müeyyide getirilmesini şiddete uğrayan çalışana da hukuki koruma sağlayacak türden yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesini acilen talep etmekte ve beklemektedir. Eğitim çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını önleyecek, failleri caydıracak ve mağdur eğitim çalışanlarına hukuku koruma sağlayacak bir yasal düzenlemenin yapılmasını sağlamak üzere; bugün yaptığımız basın açıklamasının ardından cuma günü iş bırakma eylemi gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

İş bırakma eylemine eş zamanlı olarak 1 hafta sürecek dilekçe kampanyası başlatacaklarını söyleyen Yalçın, TBMM'de görev yapan milletvekillerinin, eğitim çalışanlarına yönelik şiddet sorununu çözmek üzere harekete geçmelerini beklediklerini dile getirdi.