PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Ses Sendikası Genel Başkanı Tutuklandı

Sağlık Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Selma Atabey, “terör örgütüne üye olmak, örgütü yönetmek, propagandası yapmak” suçları nedeniyle tutuklandı.

Sendika 05.07.2022, 14:17 06.07.2022, 18:20 Cansu Polat
Ses Sendikası Genel Başkanı Tutuklandı

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı olarak görev yapan Selma Atabey’in de içinde bulunduğu 8 sendika yöneticisi hakkında açılan dava sonuçlandı.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde 2. duruşması dün yapılan davada, mahkeme Selma Atabey için tutuklama kararı verirken Gönül Erden’in tutukluluk halinin devamına karar verildi. Dava 3 Ekim tarihine ertelendi.

Mazeretli olduğu için dünkü duruşmaya katılmayan Selma Atabey, hakkında verilen bu kararın ardından tutuklanarak cezaevine konuldu.

"Süreç bizzat kasıtlı olarak uzatılmış ve tedbir amaçlı olması gereken tutuklama cezalandırmaya dönüştürülmüştür"

SES, Atabey’in tutuklanmasına ilişkin bugün yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

İlk duruşmada mahkemeye getirileceği söylenen tanıklar bu mahkemeye de getirilmemiştir. Tanıklar mahkemeye getirilmediği için tutuklu yargılanan eski Eş Genel Başkanımız Gönül Erden hakkında tanık dinlenmesi olmadığı için ‘tutukluluğuna devam’ denilmiştir. Süreç bizzat kasıtlı olarak uzatılmış ve tedbir amaçlı olması gereken tutuklama cezalandırmaya dönüştürülmüştür. İlk mahkemede adli kontrol durumu artırılan Eş Genel Başkanımız Selma Atabey’in ise bu duruşmada tutuklanmasına karar verilmiştir.

SES tarihi, emekçilerin ve toplumun sağlık hakkı mücadelesi tarihidir. Bu davayla sağlık hakkı, sendikal haklar ve kadın mücadelesi yargılanmak istenmektedir. Salgın döneminde hakları verilmeyen sağlık emekçileri için aktif mücadele eden sendikamızın faaliyetlerinin dava konusu yapılmasını kabul etmiyoruz. İktidarın yapması gereken, salgınla mücadele etmektir, sağlık emekçilerinin haklarını vermektir. Hak mücadelesi veren emek örgütlerini yıpratma çabası sonuç vermeyecektir. Yüzlerce sağlık emekçisinin ve binlerce insanın yaşamına mal olan pandeminin kötü yönetildiğini, bu ölümlerin alınmayan tedbirler nedeni ile olduğunu, her bir ölümün vebalinin siyasi iktidarın üstünde olduğunu bizler anlattıkça sendikamızı kriminalize etmeye, toplumda ve emekçiler içinde itibarsızlaştırmaya çalıştılar. Biz biliyoruz ki bu davada bu yönelimin bir parçasıdır.

Asılsız iddialarla yıpratılmaya çalışılan sendikamız, dün olduğu gibi bugün de sağlık emekçilerinin hak ve hukuk mücadelesini ısrarlı bir şekilde sürdürmeye devam edecektir. Tutuklu eski ve yeni eş başkanlarımız serbest kalıncaya kadar da arkadaşlarımıza özgürlük taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz.     

Yorumlar (10)
Reel 1 ay önce
Sizden olmayan herkesi şucu bucu deyip içeri attırın,sözüm ona adaletliler!!!
Reel e Bi Kaya 1 ay önce
Ses Pkk nin yan sanayisidir NOKTA. Ağrıda çalışırken Sesliler hep Pkk sempatizanıydı . İnanmayan gitsin çalışsın tanısın görsün
abdullah 1 ay önce
Hala tiyatro oynamaktan sıkılmadınız mı??
ahanda 1 ay önce
Allah affetsinde suratında şer akıyor
sağlık personeli 1 ay önce
sendika değil terör yuvası
Yasemin 1 ay önce
Tek gerçek sendika bu onu da böyle susturuyorlar
adalet 1 ay önce
Sarı sendika hakkında ağzına her geleni cesurca sarf edenleri,ses hakkınasa da neler söyleyevekleri merak konusu.Ha bu arada o çok eleşirdiğiniz sarı sendika üye rekoru kırmış.Yani millet sizin ne dediğinize pek de kıymet vermiyor..
adalet 1 ay önce
Sarı sendika hakkında ağzına her geleni cesurca sarf edenleri,ses hakkınasa da neler söyleyevekleri merak konusu.Ha bu arada o çok eleşirdiğiniz sarı sendika üye rekoru kırmış.Yani millet sizin ne dediğinize pek de kıymet vermiyor..
tahsin fatih 1 ay önce
suc ve sucun delilleri neymis
Ses kapatılsın 1 ay önce
SES denen sözde sendikanın kapatılması için daha ne lazım. Karar zaten malumun ilanı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?