Sağlık Sen Başkanı: Bu Yönetim Anlayışına TEK ADAM Dönemi Denir!

"Hiç kimse, her şeyi bir ben bilirim, her durumda istediğimi yaparım diye karar alamaz. Bugüne kadar bu hastanenin kültüründe böyle bir tablo yaşanmamıştır" diyen Samsun Sağlık Sen Şube Başkanı İlyas Biçer ilginç bir çıkışta bulunarak "Bu Yönetim Anlayışına TEK ADAM Dönemi Denir!" dedi.

Sendika 26.05.2021, 00:30 26.05.2021, 00:51 Güler Sağlam
Sağlık Sen Başkanı: Bu Yönetim Anlayışına TEK ADAM Dönemi Denir!

"Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Samsun sağlık hizmetinin kalbidir. Samsun’un sağlık anlamında yükünü çeken kurumudur. Bu kurum hiçbir istişarede bulunmadan, gece yattım, sabah kalktım, böyle düşündüm diyerek, paydaş kurum idarecilerinin görüşü alınmadan, yalnızca ben bilirim mantığıyla yönetilemez. Buna TEK ADAM dönemi denilir.

Bu tek adam yaklaşımı nedeniyle yaşanan idari sorunlar, artık sunulan sağlık hizmeti ve sağlık çalışanları için tahammül edilmez bir hal almıştır.

Pandemi döneminde fedakârlıklarıyla tarih yazan sağlık çalışanları, bu yaklaşımın sonucu olarak keyfi uygulamalarla karşı karşıya kalmakta, hastane Başhekimi kimseye danışmadan adeta mobbing olarak değerlendirilecek kararlar almaktadır.

Eğitim Araştırma Hastanesi kimsenin özel mülkü ya da çiftliği değildir. Hiç kimse, her şeyi bir ben bilirim, her durumda istediğimi yaparım diye karar alamaz. Bugüne kadar bu hastanenin kültüründe böyle bir tablo yaşanmamıştır.

Ancak son dönemde maalesef hastanenin ortak bir bakış açısıyla değil, dedikodu kültürüyle yönetildiğini görüyoruz. Bu da Samsun sağlığı adına çok üzücü bir durumdur.

Hastane idarecilerinin çalıştıkları bölümler ve yerler kimsenin anlayamadığı bir mantıkla sürekli değiştirilmektedir. Bu durum yöneticilerin kendi çalışma alanlarına hâkim olmasını, tanımasını zorlaştırmakta; aynı zamanda çalışanların da idarecilerine bağlılığını azaltmaktadır.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Bu yaklaşım süreçte birimlerin yönetilemez hale gelmeye başlamasına yol açmaktadır.

Hastanelerde ekip çalışması ve ortak akıl başarılı yönetimin özüdür. Maalesef şu an ki Başhekimin kendi geleceğiyle ilgili bir takım planları nedeniyle bu kültür tamamen kaybolmuş, hastanenin sorunlarından ziyade, başhekimin kendi kişisel geleceğiyle ilgili konuların ön plana çıktığı, bizim de büyük bir üzüntü duyduğumuz bir yapı ortaya çıkmıştır.

Her yerde kendi isminizin ön planda olmasını isterseniz, kurum kültürü oluşmasının önündeki en önemli engel siz olursunuz. Başhekimin bu tavrını anlamakta güçlük çekiyoruz.

Sendika olarak her zaman sağlık çalışanlarıyla hastane yönetimleri arasında köprü olmaya çalışıyoruz. Ama bu dönem atılan köprüler nedeniyle bu imkânı bulamıyoruz. İdarecilerini gündelik olarak kullanıp kenara atan bu yaklaşım acilen bırakılmalı ve hastanede yeniden istişare kültürü aktif hale getirilmelidir.

Samsun Sağlık-Sen olarak idarecilerle sendika üyelerimizin, sağlık çalışanlarımızın uyumlu çalışabilmesi için bugüne kadar gösterdiğimiz tüm olumlu adımlara karşı beklediğimiz tavrı göremediğimizden böyle bir açıklama yapılması hâsıl olmuştur.

Bunun sorumlusu her zaman tüm hastane idarelerine yardımcı olmayan çalışan sendikamız değil Hastane Başhekimi Ahmet Şen’dir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." dedi.


*İlyas Biçer - Samsun Sağlık Sen Başkanı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Mehmet 1 ay önce
Hangi yalan haberleri yaymış, söyle bakalım ilyas? Gece,gündüz corona virüsle savaşta çalışanlarıyla mücadele eden başhekim sağlık sistemini nasıl mahvetmiş,söylesene ilyas? Şu an sağlık müdürlüğünde çalışanlar senin sendika yüzünden birbiriyle konuşmuyor, gurur duyuyor musun ilyas? Gelecek olan başkanlar,baskan yardımcıları e.ö'den,c.t'den daha iyi yönetir sağlığı,sen merak etme ilyas. Geçmişte her yere Termelileri,Carsambalilari atiyordunuz.Bu müdür giderse (ki umarım gider) yeniden kasapoğlu gelsin diye başarılı insanları neden çekemiyorsun ilyas? Sendika çalışanların hangi özlük hakları ve ekonomik durumlarında iyileştirme yaptın ilyas,söylesene.Sen üyelerin aidatıyla sıfır passat alıp, sini soframda beyti yerken biz ferrari alıp, güveç yiyorduk da haberimiz mi yok??? Senin eşinin kadrosu nerede ve şimdi nerede çalışıyor ilyas,söyler misin?yıllarca ilçede çalışıp da merkeze gelemeyen sağlık çalışanlarına haksızlık degil mi bu ilyas?sen adaleti saglamazsan biz ne yapalim ilyas???
Sağlıkçı 1 ay önce
Tek adam çıkışını iktidar partisinin başkanı için söylesene,bu süreçte haklarımızı en çok gasp eden hülümettir,samimiyetsiz ve yalakalar sizi
kemal 4 hafta önce
Diyenlere,yakınanlara bak hele,BANA Bİ GÜLMEK GELDİ:)))))))
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?