Özdemir: Ek Ödeme Yönetmeliğinin Beklentileri Karşılamadı

Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, yeni çıkan ek ödeme yönetmeliğinin beklentileri karşılamadığını açıkladı.

Özdemir: Ek Ödeme Yönetmeliğinin Beklentileri Karşılamadı

Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, yaptığı açıklamada Resmi Gazete’de yayımlanan ek ödeme yönetmeliğinin, meslek gruplarını olumlu etkilemesi ve hizmet alanında işbirliğine katkı sunmadığına dikkat çekti. Ödemir, “Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanları adına uzun süredir mücadele verdiğimiz ek ödemelerin iyileştirilmesi talebi dün yayımlanan yönetmelik ile beklentileri karşılamamış ve çalışma barışının daha da bozulmasına zemin hazırlamıştır. Bu düzenlemeyi kabul etmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN

Düzenlemenin sağlık çalışanlarının ihtiyacını gözetmekten uzak olduğuna dikkat çeken Özdemir açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sendikamızın her fırsatta gündeme getirdiği Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının artırılması hususu önceki gün itibariyle gerçekleşmiş olması memnuniyet vericidir. Bu artışla birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan ek ödeme yönetmeliğinde yapılacak değişiklik çalışması beklentileri artırmıştır. Ancak bugün Resmi Gazete’de yayımlanan ek ödeme yönetmeliği, meslek gruplarını olumlu etkilemesi ve hizmet alanında işbirliğine katkı sunması gerekirken bu beklentileri boşa çıkarmıştır. Düzenleme sağlık çalışanlarının ihtiyacını gözetmekten uzak, ekip çalışması ve disiplinler arası işbirliğini olumsuz etkileyecek bir sonuç doğuracaktır. SUT’taki fiyat artışı da adaletsiz dağılıma bir çözüm olamayacaktır. Sendikamız tarafından sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin iyileştirilmesini esas alan öngörülebilir, dengeli, mali haklarda iyileştirme ve memnuniyeti sağlayıcı bir ek ödeme model önerisi; ilgili taraflarla paylaşılmış ancak bu önerinin dikkate alınmadığı görülmüştür. Ek ödeme mevzuatının ana kurgusu değişmeden 2003 yılındaki kurgu üzerinden yapılan bu düzenleme sorunların katlanarak büyümesine sebebiyet verecek ve sağlık çalışanlarının mali açıdan daha büyük mağduriyetler yaşamasına neden olacaktır.”

Bakanlığın yönetmeliği revize etmesi gerektiğini dile getiren 2 Nolu Şube Başkanı Özdemir, “Sağlık Bakanlığı, tüm paydaşlarla işbirliği içerisinde beklenti ve ihtiyaçları gözeterek, sağlık çalışanlarının her birini dikkate alacak şekilde kuşatıcı ve kapsayıcı bir anlayışla yönetmeliği gözden geçirmelidir. Karar vericilerin, bu adımı atması temel talebimizdir. Bakanlık bu haklı talebi ivedi bir şekilde gündemine alarak yönetmeliği revize etmelidir. Yürürlüğe 1 Nisan 2020 tarihinde girmesi planlanan yönetmeliğin tüm sağlık çalışanlarını memnun edecek şekilde revize edilmesini talep ediyor ve hukuki zemin başta olmak üzere yasal mevzuat çerçevesinde mücadelemizin her platformda devam edeceğini belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2020, 17:34

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
saglıkçılar
saglıkçılar - 5 ay Önce

bir sağlık çalışanı olarak imkanım olsa sizleri kemal sunalın filmindeki gibi mazlumu getirin bana dercesine sizleri zevkine tokatlayıp rahatlamak isterim bu kadar yani hiçbir sey yapmayan sizsaglık sen den artık sağlık camiası tiksiniyor

saglıkçılar
saglıkçılar - 5 ay Önce

bir sağlık çalışanı olarak imkanım olsa sizleri kemal sunalın filmindeki gibi mazlumu getirin bana dercesine sizleri zevkine tokatlayıp rahatlamak isterim bu kadar yani hiçbir sey yapmayan sizsaglık sen den artık sağlık camiası tiksiniyor

SIRADAKİ HABER