PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Kamu-Sen: Enflasyon yükselmeye, maaşlar erimeye devam ediyor

Genel Başkan Önder Kahveci: Ar-ge merkezimizin yaptığı asgari geçim endeksi çalışması da gösteriyor ki enflasyon yükselmeye, maaşlar erimeye devam ediyor

Sendika 09.09.2021, 14:11 Güler Sağlam
Kamu-Sen: Enflasyon yükselmeye, maaşlar erimeye devam ediyor

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, Türkiye İstatistik Kurumundan alınan ağustos ayı fiyatlarına göre, ağustos ayına ait asgari geçim endeksi araştırması yaptı.

Türkiye Kamu-Sen'den yapılan açıklamaya göre, Genel Başkanı Önder Kahveci, araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi.

6. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde son ana kadar, kamu çalışanlarının lehine karar çıkması için mücadele ettiklerini belirten Kahveci, "Hesaplaşma yoksa helalleşme de yok' diyerek taleplerimizi karşılamaktan uzak teklife karşı masadan kalktık. Sürece katkı sağlamak için bilgimizi, tecrübemizi, örgütlü gücümüzü son dakikaya kadar kullandık. İlgilileri uyarma vazifemizi yerine getirdik. Ancak gördük ki gelinen nokta, bir arpa boyu yol kat etmekten çok uzak." ifadelerini kullandı.

PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Geçim endeksi araştırması sonucu açıklanan rakamlardan, özellikle gıda fiyatlarının fahiş derecede arttığının görüldüğünü aktaran Önder Kahveci, "Türkiye Kamu-Sen Ar-ge Merkezimizin yapmış olduğu asgari geçim endeksi çalışması da gösteriyor ki enflasyon yükselmeye, maaşlar erimeye devam ediyor." değerlendirmesini yaptı.

- "Türkiye Kamu-Sen olarak taleplerimizden vazgeçmiş değiliz"

Kahveci, gelirinin 3'te 2'sini sadece gıda ve barınma giderlerine harcayan çalışanların, maaşlarından geriye kalanı ile hangi harcamayı yapabileceğinin muamma olduğunu ifade etti.

Okul malzemelerinde de hissedilir derecede artış olduğunu bildiren Kahveci, şunları kaydetti:

"Hal böyle iken kamu çalışanlarının maaşından kalan yaklaşık 1800 lira ile okul masraflarını karşılayabilmeleri mümkün müdür? Geçtiğimiz hafta TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarında da ortaya çıktı ki 2013'ten beri kamu çalışanlarının enflasyon üzerinde aldığı zam sadece 2 yıl ile sınırlı kaldı. Sadece bu yıl erime yüzde 3'ü buldu. Alım gücü sürekli düşen memurların geçmiş yılların telafisini istemekle ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Seyyanen zam ve refah payı konusunda ısrarcı olmamızın en önemli nedeni de bu kayıplardı. Bu gerçeklerden çok uzak bir toplu sözleşmeye imza atmak kamu çalışanları açısından kabul edilebilir değildir. Türkiye Kamu-Sen olarak taleplerimizden vazgeçmiş değiliz. Refah payı, seyyanen zam, vergi dilimleri, bayram ikramiyesinin verilmesi başta olmak üzere sorunlarımıza adil çözüm buluncaya, taleplerimiz hayata geçene kadar var gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Kamu çalışanları şu gerçeği de görmelidir ki, pazarlık masasında Türkiye Kamu-Sen olunca memurların eli daha güçlü hale gelmektedir. Yetki ehline teslim edilirse, kazanımların da istenilen düzeyde olacağı aşikardır."

Kaynak: Kaynak: Anadolu Ajansı
PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Yorumlar (10)
........... 5 ay önce
KESİN SESİNİZİ, HEPİNİZ ORADAYDINIZ.
!!!!!!!!!! 5 ay önce
Sen kes sesini bos konusma devlet dusmani
ankaralı 5 ay önce
insanlar la ne güzel dalga geciyonuz kabahat sizde degil sizin gibi sendikaya üye olan memurlarda ha onlarada mustehakkkk
kamil 5 ay önce
imza atan benmiydim utanmadan çıkıp bir de demeç veriyorlar sizi nasıl bipledik diye
vhki 5 ay önce
işçi olamak vardı ayrıcalıklı sınıf ..............vhki memur işçi karşısında mahvoldu ..adaletli yaklaşın işçiye verdikçe veriliyor memur bakıyor mamurada tediye ve ikramiye verilsin
Kadir 5 ay önce
Neeee evet balık hafizaliyiz her şeyi çabucak unutuyoruz
ama o kadar da degil
Sahtekar 5 ay önce
Daha sağlık iş kolundan ne kazanım dan haberi olmayan başkan masanın altında mıydın
Heko 5 ay önce
"Türkiye'de herşey olabilirsiniz ama rezil olamazsınız" diye çok güzel bir söz var. Tam bu ve bunun gibileri anlatıyor.Utanma duygusu kalmamış ne yapacaksın.
2351 5 ay önce
Vazgeçsenize kimi kandırıyorsunuz hani sizin kırmızı çizgileriniz vardı başta anlaşma sağlayıp birlikte masaya oturdunuz şimdi ne oldu yok efendim biz kabul etmedik böyle oldu şöyle oldu karşınızda çocukmu var boş boş konuşmayın konuştukça batıyorsunuz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-5
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?