Erzurum Tabip Odasından TTB Merkez Konseyine: Türk Hekimlerini Vatansızlarla, Millet Düşmanlarıyla Yan Yana Göstermeye Çalışmayın

Türk Tabipleri Birliği'nin 72. Büyük Kongresinde söz alan Erzurum Tabip Odası adına söz alan Dr. Furkan Soner Taş, TTB Merkez Konseyine tepki göstererek, "Türk hekimlerini sürekli olarak vatansızlarla, millet düşmanlarıyla yan yana göstermeye çalışmayın. Devletimizin milletiyle bu kadar bütünleştiği, her kurumunun milletine hizmet yolunda çaba sarf ettiği bu dönemde pandemi üzerinden bu bütünlüğü bozma çabalarınızdan vazgeçin" dedi.

Sendika 28.09.2020, 12:00 28.09.2020, 12:06 Güler Sağlam
Erzurum Tabip Odasından TTB Merkez Konseyine: Türk Hekimlerini Vatansızlarla, Millet Düşmanlarıyla Yan Yana Göstermeye Çalışmayın

Dr. Furkan Soner Taş, kongrede yaptığı konuşmada, TTB Merkez Konseyinin üç doğrusunun bir yanlışı götürmediğini belirterek, "İnsan sağlığını ve barışı savunduğunu iddia eden Merkez Konseyi, askerlerimize ve polislerimize yapılan saldırılarda sessizliğini korurken, konu şehit savcımız Mehmet Selim Kiraz'ın katledilmesinde parmak izi bulunan Ebru Timtik olunca ortalığı ayağa kaldırıyor. Bunu kabul etmiyoruz. Türk hekimlerini sürekli olarak vatansızlarla, millet düşmanlarıyla yan yana göstermeye çalışmayın. Devletimizin milletiyle bu kadar bütünleştiği, her kurumunun milletine hizmet yolunda çaba sarf ettiği bu dönemde pandemi üzerinden bu bütünlüğü bozma çabalarınızdan vazgeçin" diye konuştu.

Taş, "Bugün biz buraya geldiğimizde bir pankart gördük 'salgın ve savaşlarla mücadele' diye. Savaşlarla değil de terörle mücadele konusunda hassasiyetinizi talep ediyoruz. Az önce faaliyet raporunun sunumunda kapatılmayla ilgili sözün sahibi bilge lider Devlet Bahçeli'dir. Merkez Konseyini, sürekli olarak siyasi münazaraların içinde görmekteyiz. Siyasi olarak bir kariyer, bir kazanım elde etmek istiyorsanız bunu Devlet Bahçeli üzerinden yapamazsınız. Bunu desteklediğiniz partilerin milletvekilleriyle konuşun, aranızda anlaşın, onlar nasıl bir yerlerden onay alıp milletvekili kadrolarına yerleşiyorlarsa siz de o şekilde yapın" ifadelerini kullandı.

Doktorlardan TTB tepkisi: Siyasete değil sorunlara odaklanın

Doktorlar, meslek sorunlarını çözmek yerine politik provokasyonlar yapan Türk Tabipleri Birliği’ne tepkili. Dr. Hakan Toku “Ben terör örgütleriyle ilgili her gelişmede protesto çağrısı yapan birliğe aidat ödemek istemiyorum.”, Prof. Dr. Adem Akçakaya “Siyasi söylemleri mesleki çabaların önüne geçiyor.”, Dr. Nedim Uzun “TTB’nin kanundışı faaliyette bulunması bizi son derece rahatsız ediyor. Sağlık Bakanlığı’nı görevini yapmaya davet ediyoruz.”

Covid-19 salgını yaşanırken sosyal medya üzerinden her gün yaptıkları provokatif açıklamalar yapan, konumunu siyasi bir araç olarak kullanan Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) en büyük tepki doktorlardan geldi. TTB’nin mevcut yönetiminin siyasete bu kadar müdahil olmasından rahatsızlık duyan doktorlar, mevcut yönetimin kendilerini temsil etmediğini anlattı. Türkiye’nin en büyük tabip odası olan 33 bin 61 üyeli İstanbul Tabip Odası’nın seçimlerinde toplam 5 bin 670 hekimin oy kullandığı dikkate alındığında, seçilen yönetimlerin tüm doktorların ortak sesi olmaktan çok uzak olduğu ifade ediliyor. Son tabip odası seçimlerinde mevcut yönetim lehine oy kullanan hekimlerin sayısının ise yalnızca 3 bin 763 olması dikkat çekiyor.

ÖZEL HASTANELERDE ÇALIŞABİLMEK İÇİN BU ÜYELİK ZORUNLU

Türkiye’deki 164 bin 594 doktordan yalnızca özel sektörde çalışanların TTB’ye üye olmak zorunda olduğuna dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Dr. Hakan Toku “İl sağlık müdürlükleri özel hastanelerde çalışabilmek için bu üyeliği zorunlu tutuyor. Ancak bu işin şöyle bir handikapı var, birlik siyasi bir açıklama yaptığında, 160 bin doktor adına açıklama yapılmış gibi bir algı oluşuyor. Oysa kendisine kayıtlı olma zorunluluğu olan doktor sayısı yalnızca 16 bin. Üniversite ve devlet hastanesindeki çoğu doktor birliğin zaten üyesi değil.” dedi.

AÇIKLAMALARDAN RAHATSIZIZ

TIKLAYIN

Çok sayıda doktorun TTB’nin ve tabip odalarının yaptığı siyasi açıklamalardan rahatsız olduğunu aktaran Toku “Kuruluş meslek odası misyonunu yerine getirmekten çok uzak. TTB’nin doktorlara yönelik bir çalışması yok. Protesto eylemi olduğunda bize katılmamız yönünde mesaj geliyor. Ben terör örgütleriyle ilgili her gelişmede protesto çağrısı yapan bir birliğe aidat ödemek, üye olmak istemiyorum. Benden aldıkları paralarla, benim adıma beni temsil etmeyen açıklamalar yapıyorlar.” diye konuştu.

SİYASİ EMELLERİ İÇİN KULLANIYORLAR

2014 yılında devletteki görevinden istifa ederek özel sektöre geçen Dr. Toku “Geçtiğimiz yıl başka bir hastanede 1 saatlik görev yapacaktım. İşlemler sırasında, ‘TTB’den bir kağıt isteniyor’ denildi. Birliğe yazıyı göndermeleri için mail attım, ‘2014’ten beri aidat ödemiyorsunuz, ödeme yapın kâğıdı öyle verelim’ şeklinde bir yanıt geldi. Parasında değilim ama paramı kendi siyasi emelleri için kullanıyorlar. Yıllık 478 lira aidat ödeyemeyen yazıyı alamıyor. Bu belge zorunlu olmazsa belki de hekimler üye bile olmaz. İnsanlar mecburiyetten odaya üye oluyor. Zorunlu üyelik ve aidat ödeme durumunda düzenleme yapılsa, oda ve birliğin kendiliğinden işlevsiz hale gelecek.” ifadelerini kullandı.

SİYASETÇİ GİBİ DAVRANIYOR

İstanbul Tabip Odası seçimlerinde başkan adayı olan Genel Cerrah Prof. Dr. Adem Akçakaya, meslek odalarının siyasetçi gibi davranmasının doğru olmadığını savundu. Akçakaya şöyle devam etti:

“Meslek odaları üyelerinin haklarını korumakla mükelleftir. Hakları korurken temsil yeteneğini de sağlamak gerekiyor. Tabip odası siyaset yapıyor. Siyasi söylemler mesleki çabaların önüne geçiyor. Bu durumda da herkes aynı görüşü paylaşmadığı için odalardan soğumaya ve uzaklaşmaya başlanıyor.”

KANUNU HİÇE SAYIYORLAR

Hekim Hakları Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Nedim Uzun “TTB ve tabip odalarının faaliyetleri 6023 sayılı kanun ile düzenlenir. Bu kanunun 1’inci maddesi, birliğin amacı hekimlerin mesleki dayanışmasını, hekimlerin hak ve hukukunun savunulmasını amaçlar. 3’üncü maddesinde ‘TTB amacının dışında faaliyet yürütemez’ diyor. Fakat şu an mevcut yönetim açık bir şekilde amacının dışında faaliyet yürütüyor. Bununla da kalmayıp, kanun dışı faaliyetlerini de kendisinin asli göreviymiş gibi kamuoyunda dillendiriyor. TTB’nin kanundışı faaliyette bulunması bizi son derece rahatsız ediyor. İlgili kanunda amacının dışında faaliyet gösteren odalarla ilgili müeyyideler mevcut. Biz odaları kanuna uygun hareket etmeye, bu kuruluşları denetleme yetkisi olan Sağlık Bakanlığı’nı da görevini yapmaya davet ediyoruz.” dedi.

SİYASETE DEĞİL SORUNLARA ODAKLANIN

TUSEB Hukuk Danışmanı Dr. Ahmet Erçek “Meslek örgütümüzden hekimlerin var olan sorunlarına odaklanmalarını bekliyoruz. Oysa İstanbul Tabip Odası ve TTB meslek odası olmaktan öte siyasi bir mahfil gibi hareket ediyor. Bizim bu meslek örgütlerine muhalefet etmemizin temel sebebi, hekimlerin dağ gibi birikmiş onlarca sorunu varken, bu sorunları çözmeye odaklanmak yerine, siyasi söylemlerle hekim sorunlarını çözümsüz bırakmalarıdır. Hangi hekime dokunursanız bir dokunup bin ah işitirsiniz. ‘Afrin savaş suçudur, koronavirüsü yönetemedik, ölüyoruz’ gibi tamamen siyasi netice almaya matuf söylemleri bıraksınlar. Meslek itibar kaybediyor. Odamız bu sorunları çözebilecek kabiliyeti kaybetti.” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
Kandil Tabibler Birliği Kapatılsın 4 ay önce
Türk Tabibler Birliği denilen kurum PKK'nın hizmetkarı ve kölesidir. Gönderilen aidatlar Türk mehmetçiğine mermi olarak gitmektedir. Şeytan soylarının hepsinin tespit edilip demirtaşın yanına gönderilmeleri gerekir.
Metin Topal 4 ay önce
ÇİYAN yuvası TTB yi kapatamadık gitti.Nereye kadar devam edecek ne zaman son bulacak bu terörist severler birliği vAllahi yazık billahi yazık
He he 4 ay önce
Vatanseverlik öyle bayrağı alıp kaldırıp sosyal medyada orada burada çokça vatan millet din edebiyatı yapmakla olmuyor. Rüşvet yemeyecen, yolsuzluk, torpil yapmayacan, hilekar esnaf tüccar olmayacan, yalan söylemeyeceksin ( mümin yalan söylemez ), ihaleye fesad karıştırmayacaksın, liyakatli işe alacaksın,ona göre makam vereceksin, gelir, vergi adaleti olacak, mahkemede kişi ayırımı olmayacak ceza verirken. Yıllarca bu masalları dinledik. Bizimkiler kadar milli edebiyat yapan yok gel gör ki yoz işler istatistikleri en kötü ülkeler arasında. Anca herkes bol keseden atıyor
Antiaydın 4 ay önce
TTB nin başına geçen kimmiş öğrendiniz mi ? Ne kadar haklılarmış eleştirenler !!! Sağlığın içinde ne kadar da terörist sevici varmış
Vah vah 4 ay önce
Devlet bahçeli mi yazmış bu açıklamayı ?
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?