PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Birlik Sağlık Sen Şube Başkanı Zengin: Çalışanları Ayrıştıran, İş Huzurunu Bozan Yönetmelik İstemiyoruz

Birlik Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, YÖK tarafından yayınlanan Ek Ödeme Yönetmeliğiyle ilgili sağlık çalışanlarını ayrıştıran, iş huzurunu bozan yönetmeliği istemediklerini söyledi.

Sendika 17.10.2022, 13:11 18.10.2022, 12:07 Cansu Polat
Birlik Sağlık Sen Şube Başkanı Zengin: Çalışanları Ayrıştıran, İş Huzurunu Bozan Yönetmelik İstemiyoruz

Birlik Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin 3. basamak sağlık hizmeti veren üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarına yönelik 15 Eylül 2022 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Ek Ödeme Yönetmeliğine tepki gösterdi. Zengin, Yönetmeliğin çalışanların beklentilerini karşılamadığını, tam tersine özellikle hekim dışı sağlık çalışanlarının alın terlerinin yok sayıldığı, gasp edildiğini söyledi.

YÖK Başkanı tarafından yapılan açıklamada üniversite hastanelerinde çalışan sağlık çalışanlarının da, Sağlık Bakanlığı hastanelerindeki gibi sabit ek ödeme, taban ek ödeme ve teşvik ek ödeme şeklinde ödeme yapılacağı açıklanmıştır. Oysa ki, zaten Sağlık Bakanlığında çalışan sağlık personellerimizin de mağduriyetleri ortadadır. Hatta üniversite hastanelerindeki ek ödemeler Sağlık Bakanlığında çalışan arkadaşlarımızın da çok altında kalmıştır. Ayrıca pek çok bakanlıkta yapılan ödemeler kamuoyunda tartışılmazken sağlık çalışanlarının ücretlerinin sürekli gündemde olması kamuoyunda sağlık çalışanları çok para alıyor algısı yaratmakta ve sağlıkta şiddet olaylarını da körüklemektedir.

Sağlık çalışanlarının farklı meslek gurupları arasındaki katsayı farklarını anlamak mümkün değildir. Hemşirenin, ebenin, teknisyenin adeta yok sayıldığı bir sistemde iş barışını tesis etmek mümkün değildir. Sağlık hizmetleri sunumunun doktorundan, hemşiresine, teknisyenine, memuruna kadar ekip işi olduğunun bile farkında olmayanlardan adaletli yönetmelik çıkarmak elbette beklenemez.

Yayınladığınız yönetmelik, beklentilerden ve adaletten uzak olmasından dolayı çalışanların motivasyonunu bozmuştur.

Ek ödemeyi sabit, taban ve teşvik ek ödeme diye ayırmanızla ele geçen ek ödeme totalde artmamış hatta bazı birimlerde çalışan arkadaşlarımıza ödenen ek ödeme düşmüştür. Ek ödemelerin üçe bölünmesi sadece bordro sayısını artırmıştır.

Üniversite hastaneleri çalışanları olarak bu yönetmeliği kabul etmemiz mümkün değildir.

• Bu yönetmelikle iş barışı bozulmuştur.

• Bu yönetmelikle üniversiteler arası ve birimler arası ödeme farklılıkları oluşmuştur.

• Bu yönetmelikle ek ödeme dağıtımı tamamen rektörlüklere bırakılmış, şeffaflıktan uzaklaşmıştır.

BİRLİK SAĞLIK SEN olarak yönetmeliğin düzeltilmemesi durumunda önümüzdeki günlerde iş bırakma da dahil olmak üzere, her türlü eylem ve etkinlik kararı alacaktır. Ayrıca, Genel Merkezimiz yönetmelikteki eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesi için YÖK’e başvuruda bulunmuş, düzeltilmemesi durumunda yargıya başvuracaktır.

Yasemin ZENGİN
Birlik Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı

Yorumlar (3)
Drain 2 ay önce
İş huzurunu bozanlar sizlersiniz
Ali 2 ay önce
Kamuya zarar veren sendikalar
Saglikci 2 ay önce
Sağlık bakanlığı işi bilmiyor eşit işe eşit ücret örnek bilgisarci 4/d aynı işi yapıyor memurda ücret 4/d ücreti verip kadroyu düşürmek olmalı memur kadrosu düşürülür idareye bağlı yalnız yukselmesi için sınav gerekir