Kamu Sağlık-Sen üyeleri, hastanede görevli olduğu belirtilen Başhekim Yardımcısı Murat Gönen tarafından mobbinge maruz kaldıklarını ifade ederek basın açıklaması düzenledi. 

Kamu Sağlık-Sen Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen basın açıklamasına sendika yönetim kurulu üyeleri ve mobbinge uğradığını belirten sağlık çalışanları katıldı.

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, yaptığı açıklamada, Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi İrfan Kaygusuz ve yardımcısı Murat Gönen'e yönelik "görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.

Gazete Duvar'dan Ardıl Batmaz'ın haberine göre, "Tehdit ve mobbing bizim meslek hastalığımız gibi bir şey oldu" diyen Karataş, şöyle konuştu:

"Sağlık çalışanlarına kalma biriminde ekstra, angarya görev yüklendi. Bazıları bunları kabul etti ve iş yükü arttı. Bu iş daha sonra çalışmaya başlayanlara da kaldı. Görev tanımında olmayan bu işleri yapmayacağımızı söylediğimizde baskı ve mobbinge maruz kaldık. Eğitimini görmediğimiz, yetki ve görev tanımında olmayan bir işe zorlandık. Bu da yetmiyormuş gibi Başhekim Yardımcısı Murat Gönen tarafından küfürlü bir şekilde yer değişikliği tehditiyle karşı karşıya geldik. Bu yapılanlara başhekim de yer değiştirmelere imza atarak ortak olmuştur."

Konuyu yargıya taşıdıklarını ve üyelerinin yanında olacaklarını söyleyen Karataş, "Sağlık çalışanlarının kişilik haklarına yönelik saldırı gerçekleşmiştir. Sağlık çalışanlarının emeklerine saygı duyulmalıdır. Sağlık çalışanlarının kaderleri birkaç kişinin iki dudağı arasında olamaz. İdareciler soruşturma ve yer değişikliğini sağlık çalışanlarına silah olarak kullanmamalıdır" diye konuştu.