PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

The Economist: Sağlık Hizmetlerinde Yolsuzluk Artıyor

Avrupa’da sağlık hizmetlerinden faydalananların neredeyse %4’ü kendilerinden rüşvet istendiğini iddia etti.

Sağlık 07.09.2022, 23:49 Cansu Polat
The Economist: Sağlık Hizmetlerinde Yolsuzluk Artıyor

%4’lük oran 2013’ten bu yana yaklaşık %14 oranının da arttığı anlamına geliyor.

İngiltere’de 2019 yılından bu yana %50’den fazla artışla 6,5 milyondan fazla kişi tedavi için bekleme listesinde bulunuyor.

İngiltere merkezli "The Economist" dergisinde Imperial College London'daki araştırmacıların AB'nin anket kuruluşu Eurobarometer tarafından 2013, 2017 ve 2019'da yapılan kamuoyu yoklamalarına dayanarak yayımlanan çalışmasının sonuçlarına yer verildi.

İngiltere bloktan ayrılmadan önce yapılan ankette 28 AB ülkesinden 27 binden fazla kişiye, önceki yıl tedavi olabilmek için hemşirelere, doktorlara veya hastanelere rüşvet vermelerinin istenip istenmediği soruldu.

Buna göre, Avrupa'daki sağlık hizmetlerindeki aksaklıklar nedeniyle yolsuzluk oranları giderek büyüyor. Gerekçe olarak COVID-19 salgını gösterilse de durumun salgından önce de çok farklı olmadığı, kıtanın büyük bölümünde bekleyen hasta sayısının giderek arttığı ifade ediliyor. Bu nedenle durumunun asıl nedeninin sağlık politikasının kötü yönetilmesi, hizmetler üzerinde yeterli denetim ve gözetimin yapılmaması olduğu aktarılıyor.

Avrupalıların neredeyse yüzde 4'ü, kendilerinden gayriresmi bir ödeme yapmalarının istendiğini bildirdi. Bu, 2013'ten bu yana yaklaşık yüzde 14'lük bir artışa tekabül ediyor.

Doğu Avrupa'da düşüş var

Rüşvetin her zaman en yüksek düzeyde olduğu Doğu Avrupa'da 2019'da nüfusun yüzde 5,5'inden gayriresmi ödeme yapması istendi. Ancak bu ülkelerde böyle ödemeler için talepler 2013'ten bu yana yaklaşık yüzde 8 düştü ve en büyük düşüşler Litvanya, Romanya ve Slovakya'da kaydedildi.

Endişe verici eğilim ise daha batıda gözlemlendi. Almanya dışındaki her ülke 2013 ile 2019 arasında artış rapor etti.

İngiltere'de 2019'dan bu yana yüzde 50'den fazla artışla 6,5 milyondan fazla kişi tedavi için bekleme listesinde.

İspanya'daki hastalar ameliyat olmak için ortalama 123 gün bekliyor. Bu son 18 yılın en yüksek seviyesine denk geliyor.

Avusturya, 2019'da Avrupa ülkeleri içinde en yüksek rüşvet oranına sahipti. Dokuz kişiden birinden fazlası, rüşvet vermek konusunda sağlık profesyonelleri tarafından baskı gördü. Belçika, Almanya ve Lüksemburg'da yüzde 5'in üzerinde oranlar kaydedildi.

Yorumlar (5)
... 3 hafta önce
Türkiye de böyle bir sınıf ayrımı yapıldığı sürece burada da olacaktır. Doktora 40 veripte hemşireye 1 verirsen . Memurunu devletine düşman kılarsan rüşvetin yolsuzluğun önünü alamazsın. Sadaka diye verdiğiniz parayi iade ettik. Benim devlet memurum işini bilir diyenleri kınayan hemşireleri hekimleri o yola sevk etmeyin
Ccb 3 hafta önce
Peki sağlıkçının hakkını vermeyenler
Mehmet 3 hafta önce
Saçmalamışsın
Sgk 3 hafta önce
Devlet hastanelerinde ki rüşvet tüm kurumların iki kati Devlet hastanelerinde Parayla sahte rapor veriliyor iş göremezlik emekli oluyorlar veya sakat aylığı bağlanıyor veya sakatlıktan devlet memurluğuna atanıyor 2002den beri verilen tüm raporlar yeniden hastalar çağrılarak incelenmeli
sağ.mem 2 hafta önce
Yolsuzluk bakanlıkta ve maliyede başlıyor. Önce herkesin hakkını adilce versinler. Enkötü bakanlık bizimki.
26
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?