Sağlık Bakanlığından Covid Geçiren Çalışanlara: Test Yapılmadan İşe Dönün!

Sağlık Bakanlığı pozitif sağlıkçılardan hafif semptomluların 10. gün, hastanede yatarak tedavi görenlerin 14. gün PCR testi yapılmadan işe başlamalarını istedi.

Sağlık 16.11.2020, 18:59 16.11.2020, 19:06 Güler Sağlam
Sağlık Bakanlığından Covid Geçiren Çalışanlara: Test Yapılmadan İşe Dönün!

"Hastane Şaşırdı: Covid Pozitif Sağlık Çalışanları, 10. Gün Sonunda Test Yapılmadan İşe Başlayacak Yazısı" haberimizle pozitif olduğu için izolasyona alınan personeli 10. gün sonunda test yapılmaksızın sahaya göndermenin ne kadar insani ve vicdani olduğun kamuoyunun takdirine bırakıyoruz demiştik. konuyla ilgili 1 hafta sonra ulusal basında haber yapıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs rehberini güncellemesinin ardından il sağlık müdürlükleri aracılığıyla hastanelere gönderilen yazıda, pozitif olan sağlık çalışanlarından asemptomatik veya hafif semptomlu olanların 10. gün, hastanede yatarak tedavi görenlerin 14. gün, yoğun bakım desteği alanların ise 20. günden sonra herhangi PCR testi yapılmadan işe başlamasının bildirildiği yer aldı.CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Pozitif olan hekimlerimizi ve sağlık emekçilerimizi tekrar test yapılmadan çalışmaya zorluyorlar” dedi. Sağlık çalışanlarının zaten düzenli olarak test yaptırmadan çalıştığına dikkat çeken İlgezdi, şunları ekledi:

“Sağlık çalışanları sayı azlığı nedeniyle tam iyileşmeden çalışmak zorunda bırakılıyor. Aynı zamanda da bulaşma tehlikesi ortaya çıkıyor. Bugüne kadar hiç test yapılmayan birçok hekim ve sağlık çalışanı mevcut. Hekimlerimizi ve sağlık çalışanlarımızı korumak için hiçbir çabaya girilmiyor. Çok sayıda sağlık emekçimizi bu mücadelede kaybettik. Sağlıkçılarımıza düzenli ve tekrarlı testler yapılmıyor, hak ettikleri mali ve diğer haklar verilmiyor. Ve şimdi hasta hasta işe başlamaları zorunlu hale getiriliyor.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?