Milletvekili: Hastane Borçları Yüzünden Malzeme Alamıyor!

Sivas’da Numune Hastanesinin Onkoloji Servisinin kapatılmasının yankıları sürerken, CHP Milletvekili Ulaş Karasu, Numune Hastanesi idaresinin borçları nedeniyle malzeme bile alamadığını söyledi.

Sağlık 18.09.2019, 17:36 18.09.2019, 18:28
Milletvekili: Hastane Borçları Yüzünden Malzeme Alamıyor!

Milletvekili Karasu, Hastanenin borcu nedeniyle malzeme alamadığı iddiasının dayanağı olarak ise vatandaşı gösteriyor. Numune’de tedavi gören bir hastaya, hastane yönetminden bir yetkilinin, Borcumuz nedeniyle tedarikçi bize malzeme temin etmiyor. Bu nedenle ameliyatınızı şehir dışındaki bir hastanede yaptırmanız gerekiyor şeklinde açıklamada bulunduğunu ve hastanın şehir dışında bir hastaneye sevk edildiğini söyledi. 

CHP Milletvekili Ulaş Karasu, Numune Hastanesi´nde onkoloji servisinin kapanmasına sert tepki gösterdi. Karasu, Onkoloji Servisinin kapanmasının ardından yüzlerce hastanın mağdur olduğunu belirterek, “Hastaların yönlendirildiği Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi imkansızlıklarla boğuşurken, onkoloji gibi çok özen gösterilmesi gereken bir bölümün kapatılması AK Parti´nin sağlıkta dönüşüm vaadinin geldiğini noktayı ortaya koymaktadır” dedi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Geçtiğimiz dönemde çocuk kardiyoloğu ve nöroloğu eksikliğini Meclis´te gündeme getirdiğini belirten Milletvekili Karasu, söz konusu ihmal nedeniyle ilimizde bir çocuğun hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “O dönem, ‘Çözüme yönelik adım atmanız için çocuklarımızın hayatını kaybetmesini mi bekliyorsunuz?´ diye sormuştum. Maalesef bu eksiklik nedeniyle Sivas´ta bir yavrumuzu toprağa verdik. Şimdi tekrar soruyorum: ‘Sivas´ta sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunlara yönelik adım atmak için daha kaç hastamızın hayatını kaybetmesini bekliyorsunuz?´ ifadelerini kullandı.

“HASTALAR İL DIŞINA YÖNLENDİRİLİYOR”

Yine Numune Hastanesi´nde yaşanan bir diğer soruna da değinen CHP´li Karasu, tedavi gören bir hastanın, hastane yönetiminin, “Borcumuz olduğundan tedarikçi bize malzeme temin etmiyor. Bu nedenle ameliyatınızı şehir dışındaki bir hastanede yaptırmanız gerekiyor” cevabını aldığını ve bunun üzerine şehir dışında bir hastaneye sevk edildiğini kaydetti.

CHP Milletvekili Karasu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buradan net olarak görüyoruz ki; ekonomik kriz artık en yüksek evresinde. Hastaneler malzeme noksanlığı çekiyor, ameliyat yapamıyor. Yani, devletin hastanesi en temel işlevini yerine getiremiyor. Bunun tek sorumlusu ekonomiyi, sağlığı ve ülkeyi yönetenlerdir. Sivas çoğu alanda olduğu gibi sağlık alanında da geri bırakıldı. Sivas´ta hasta haklarının temelini oluşturan, beden, ruh ve sosyal hayat açısından iyilik bir bütündür ve en temel insan haklarından biridir görüşü hiçe sayılıyor. Sivas, AK Parti döneminde sürekli geriye, imkansızlıklara gidiyor.” 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
10
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?