İlaçların İsim Benzerliği Hayatına Mal Oluyordu!

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde terör gazisi Engin Kaygısıza yapılan yanlış müdahale hayatına mal oluyordu.

Sağlık 26.01.2020, 19:24 26.01.2020, 20:08 Güler Sağlam
İlaçların İsim Benzerliği Hayatına Mal Oluyordu!

Dudağında şişlik oluşan terör gazisi Engin Kaygısız, annesi ve babası ile birlikte Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nin acil servisine gitti. Engin Kaygısız’a hiçbir bilgilendirme yapmadan serum bağlandı, damar yolundan kortizon, adrenalin ve antihistaminik ilaç karışımı verildi. İlaçların enjekte edilmesiyle birlikte fenalaşan Kaygısız, monitörlü bölüme alındı.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Doktorlar geldikten sonra tekrar serum takıldı. Bir anda tansiyonu 24’e fırlayan Kaygısız’ın beyin kanaması teşhisiyle tomografisi çekildi; kalp krizi geçirdiği fark edilince yoğun bakıma kaldırdı. O anda yaşadıklarını anlatan Engin Kaygısız, “Önce başımın arkasında, sanki biri balyoz vurmuş gibi, şimşek çakarcasına bir ağrı başladı.

Sonra midem yanmaya, vücudum komple titremeye başladı. Konuşmaları güçlükle duyar hale geldim. Kalp çarpıntısı oluştu” diye konuştu. Anne Ümran Aydın, hastane yetkililerine yaşadıklarının sebebini sorduğunu belirterek, şunları söyledi: Doktorlar bana “Alerjik reaksiyonlarda kiminin kalbine, kiminin beynine vuruyor” dedi. Yoğun bakımdan sonra müşahede altına alındı. İki saatte bir tahlil yapıldı. Üçüncü gün başka bir hastaneye naklimizi istedik.

Başhekim yardımcısı bizi odasına aldı, “Özür dileriz, iki ilaç benzerliğinden dolayı yanlışlık olmuş” dedi. Maddi-manevi büyük sıkıntı yaşadıklarını ve yargıya başvurarak suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen anne Aydın, “Oğlum ölümden döndü. Oğlumu teröristler öldüremedi, bu hastane öldürüyordu” diye konuştu. Engin Kaygısız jandarma uzman çavuş olarak Şırnak'ta görev yaptı. 12 Ekim 2016 tarihinde arazide arama-tarama faaliyeti yaparken PKK'lı teröristler pusu kurdu. Mermilerden biri sağ bacağından girdi, sol bacağından çıktı. Siyatik sinir kopunca bir bacağı hareket kabiliyetini kaybetti.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?