PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Hastanelere X-ray Önlemlerine Tepki: Önce 5 Dakika da Muayeneye Çözüm Üretin

Son aylarda ardı arkası kesilmeyen şiddet olayları ile anılan Sağlık Bakanlığı, hastanelerin girişlerine X-ray güvenlik sistemleri kurulduğuna yönelik ajans haberleri yaptırmaya başladı. Tepkilerde beraberinde geldi.

Sağlık 16.07.2022, 16:42 Cansu Polat
Hastanelere X-ray Önlemlerine Tepki: Önce 5 Dakika da Muayeneye Çözüm Üretin

Yaşanan olaylar sonrasında Sağlık Bakanlığının hastanelere X-ray güvenlik sistemi kuracağını öğrenen bir çok hekim önce artan şiddet eğilimine çözüm bulunmalı, 5 dakikada muayene sorunu giderilmeli diyerek aile sağlığı merkezlerine nasıl bir çözüm üretileceğini merak ettiklerini söylediler.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kardiyoloji uzmanı Ekrem Karakaya’nın şehit edilmesi sonrası artan sağlıkta şiddet olayları ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Hastane girişlerini X-ray güvenlik sistemlerinin kurulmasıyla sağlıkta şiddetin çözüleceğini sanan Bakan Koca, kurumların güvenliği için giriş kapılarından başlayarak ivedilikle yapılan işlerimiz var diyerek kapı güvenlik sistemlerinin kurularak 24 hastanede uygulamaya geçildiğini ve hızla ülke geneline yayılacağını bildirdi.

100 BİN BEYAZ KOD

Sağlık meslek örgütleri bu uygulamanın da çözüm olmayacağını söyledi. Aile sağlığı merkezlerinin (ASM) elektrik faturalarını bile cepten ödemek zorunda kaldıklarını anlatan aile hekimleri bu sistemlerin çalıştıkları yerlere nasıl kurulacağını sordu.

Konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi Başkanı Kubilay Yalçınkaya, şu ifadeleri kullandı:

“Asayiş önlemleriyle veya sadece yasa değişikliğiyle sağlıkta şiddet önlenemez. Bu asayiş önlemleri aynı zamanda sağlıkta şiddetin normalleşmesine neden olabilir. X-ray cihazları bıçak, silah gibi eşyanın girmesini önleyebilir. Ancak sağlıkta şiddet bu materyalle mi gerçekleşiyor? 100 bine yakın beyaz kod şikâyeti var. Bunlardan kaç tanesi X-ray kullanınca önlenebilecek olaylar? Artan bir şiddet eğilimi var.” 

‘CEPTEN ÖDEDİK’ 

Yaşanan sorunun sağlık sisteminden kaynaklandığını vurgulayan Yalçınkaya, “Asıl beş dakikada bir randevu verilmesi, hastanelerdeki imkânsızlıklar, randevu alınamaması gibi sorunların muhatabı sağlık emekçisi değil bakanlıktır” dedi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Taner Balbay ise “Bakan döner sermayesi olan hastaneler için kapı güvenlik sistemleri yaptırabilir ama diğer hastaneler için bile zor. ASM’lerde sadece güvenlik kameraları var onları da cebimizden ödedik” ifadelerini kullandı. Balbay, “Sağlıkta şiddeti önlemek istiyorsanız, şiddet uygulayan kişilerin SGK güvencelerini belli süreyle askıya alın” önerisini getirdi

Yorumlar (4)
... 3 ay önce
Elektrik faturalarını cepten niye ödüyorsunuz. Asm gideri adı altında para veriyor bakanlık zaten. Bir aile hekimi uzman hekimden fazla alıyor zaten. Tamam cepten vermeyin de ASM giderini de cebinizden harcıyormus gibi göstermeyin. Zaten yarısını harcıyorsunuz tarifi yine sizin
Problem işte bu 3 ay önce
Sıra kavgası ve uzun bekleme süreleri randevu alamama temel problem bu
Hekime 3 ay önce
X-ray gerekliydi ve yapılması güzel bir gelişme, orda burda hastanede niye x-ray yok diyorduk şu an koyuyorlar. Böyle saçma sapan tepki gösterirseniz, hiçbir şeyi beğenmiyor gibi olacağız bir kendinize gelin.
Doctore 3 ay önce
Nasreddin hoca ile oğlunun eşeği hikayesi geldi aklıma
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?