Fahrettin Koca'dan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Hakkında Açıklama!

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü hakkında CHP’li milletvekillerinin yeniden açılmasına ilişkin verdiği önergelere cevap veren Bakan Koca “Aşı enstitüsü kuruldu” dedi.

Sağlık 18.07.2021, 03:53 18.07.2021, 12:20 Güler Sağlam
Fahrettin Koca'dan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Hakkında Açıklama!

Koronavirüs salgınıyla birlikte 2011 yılında kapatılan ve Türkiye’ye uzun yıllar aşı üretimi konusunda hizmet veren Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü, CHP’li milletvekillerinin önergeleriyle yeniden gündeme geldi. Sağlık meslek örgütleri, Hıfzıssıhha’nın yeniden açılması için eylemler yaparken, muhalefet milletvekilleri de konuya ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı. Koca’dan bu önergelere yanıt ise aylar sonra geldi.

Sağlık Bakanı Koca, CHP’nin Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün yeniden açılmasına ilişkin verdiği önergelere, “Aşı enstitüsü kuruldu” savunmasını yapı. Koca, Hıfzıssıhha’nın görevlerini 2014’te kurulan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın (TÜ- SEB) devraldığını ve bu kapsamda bugün, 7 yerli koronavirüs aşı çalışmasına da destek veren Türkiye Aşı Enstitüsü’nün kurulduğunu söyledi. CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin ise TÜSEB’in, “Hıfzıssıhha gibi çalışamadığını, kendi internet sayfasından da itiraf ettiğini ancak sonradan bu itirafın kaldırıldığını” vurguladı.

Kaldırılan itirafta, “Türkiye’de yeni teknolojiye uygun bir aşı ve serum tesisi kurulması mümkünken, bu yatırım yapılmayıp yerine kısa dönem için daha az maliyetli görünen aşı ithalinin benimsenmesi; Türkiye’yi aşı üreten bir ülke konumundan, aşı ihtiyacını dış ülkelerden karşılayan bir ülke konumuna getirmiştir” ifadelerinin yer aldığı görüldü.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?