Dilek Hemşireyi Maalesef Kaybettik!

Corona Virüse yakalandığı için 7.5 aylık hamileyken sezeryanla doğum yapan Dilek Hemşire, plazma tedavisi görmüş ancak tedaviye cevap vermemişti. Dilek Akçabelen hemşireyi maalesef bugün kaybettik.

Sağlık 30.05.2020, 18:28 01.06.2020, 17:26
Dilek Hemşireyi Maalesef Kaybettik!

Corona Virüse yakalandığı için 7.5 aylık hamileyken sezeryanla doğum yapan Dilek Hemşire, son olarak plazma tedavisi görmüş ancak tedaviye cevap vermemişti. Akciğer nakli yapılması gereken Dilek hemşire yapılan tüm müdahalelere rağmen bebeğini görmeden hayatını kaybetti. Dilek hemşirenin ölümü yakınları ve hemşerilerini yasa boğuldu.

Koronavirüse yakalanan ve 34 haftalık bebeği sezeryanla alınan hemşire Dilek Akçabelen'in beyin ölümünün gerçekleştiği öğrenildi. Yoğun bakım ve ameliyathane hemşiresi olarak görev yapan Dilek Akçabelen, 10 yıl boyunca gece gündüz demeden yüzlerce hastaya şefkat eli oldu. İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Dilek hemşire, üç yıl önce 28 Nisan’da mobilya tasarımcısı Tansu Akçabelen’le nikah masasına oturdu. Dalış, yamaç paraşütü, doğa aşığı olan, hastanede sempatisiyle herkes tarafından sevilen genç kadın hamile olduğunu öğrendi. Kovid salgını başladığında 34 haftalık hamileydi ve doğum iznine ayrılmıştı. Dilek hemşire, birkaç hafta sonra bebeğini kucağına alma hayaliyle ona giysiler seçti, odasını hazırlamaya başladı. Ancak bu mutluluğa Koronavirüs gölgesi düştü.

OĞLUNU BİRKAÇ SANİYE GÖREBİLDİ

TIKLAYIN

30 yaşındaki Dilek Akçabelen, yüksek ateş, sırt ve bel ağrısı şikayeti ile 11 Nisan gecesi hastaneye kaldırıldı. Nefes darlığı da eşlik edince yatırıldı ve bebeğin kalp atışları zayıflayınca üç gün sonra sezaryene alındı. 2.5 kilo ağırlığında dünyaya getirdiği oğlunu sadece uzaktan, o da birkaç saniyeliğine görebildi. Eşi, kardeşi, anne babasıyla görüntülü konuşma yaptı, bebeğini videoda da gördü. Her şey yolunda görünüyordu, “5 gün sonra çıkacağım hastaneden" diyecek kadar iyimserdi. Ancak sezaryenden sonra hem lohusalık hem de izole odada tek başına yatmanın yarattığı travma ile ağlama krizleri başladı. Durumu hızla kötüleşti ve doğumunun ertesi günü uyutularak yoğun bakıma kaldırıldı.

BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞTİ

Yoğun bakımda, entübe şekilde tedavisi süren ancak sağlık durumunda bir değişiklik olmayan Dilek Akçabelen'in akciğerlerinin iflas ettiği ortaya çıktı. Dünyaya getirdiği bebeğini bile kucağına alamayan hemşire için Sağlık Bakanlığı da devreye girdi. Ancak tüm aramalara uygun donör bulunamadı. Durumu kötüleşen Dilek hemşirenin bugün beyin ölümü gerçekleştiği öğrenildi.

Yorumlar (2)
Adam 5 ay önce
Ahh ve güzel kardeşim seni acılar içinde ahirete yolladık çok üzülüyorum hemşire oğlu bir doktor ve hasta olarak Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
10
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?