Ak Parti’den milletvekili adayı olmak için istifa eden Hatay Eski İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat hakkında çıkarılan yakalama kararının ardından TELE BİR’in sorularını yanıtladı.

Sağlık müdürlüğünden istifa ettiği için Hatay’da olmadığını söyleyen Mustafa Hambolat, “Türk mahkemelerine güveniyorum, gereken her türlü hesabı da veririm” açıklamasını yaptı.

mustafa-hambolat-saglik-muduru
Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin ek binası olarak hizmet veren binanın yıkılmasına neden oldu ve ne yazık ki 72 kişi hayatını kaybetti, aralarında 7 hemşire de bulunmaktaydı.

İsmail Saymaz'ın Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, depremden sonra ortaya çıktığı üzere, 2012 yılında bu binanın depreme karşı dayanıksız olduğu ve güçlendirilmesi gerektiği yönünde bir proje hazırlandı. Ancak Sağlık Bakanlığı, projeye bir inşaat teknikerinin raporuna bakarak onay vermedi. Oysa ki valilikteki mühendisler ve Mustafa Kemal Üniversitesi'nde görevli profesörler projeyi onaylamıştı.

Eylül 2021'de Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi, "deprem dayanıklılık tespiti ve güçlendirme projesi" için İl Sağlık Müdürlüğü'ne başvuruda bulundu. Ancak maalesef ödenek verilmedi ve bunun sonucunda yaşanan bu elim kaza engellenememiş oldu.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yakalama kararı verdiği Mustafa Hambolat, hakkında öne sürülen iddialara ilişkin iddiaları reddeden Hambolat, “En kısa sürede Hatay’a döneceğim” dedi.

“SON DURUMU BİLMİYORUM”

Hatay’da yıkılan hastaneler ile ilgili bilgi veren Hambolat, “Müdürlük görevinden ayrıldığım için son durumu bilmem mümkün değil ama gerekli incelemelerin yapıldığını biliyorum” dedi.

“HATAY’DAN KAÇMAK NİYETİNDE OLSAM TAYİN İSTERDİM”

Hambolat, 72 kişinin hayatını kaybettiği hastanedeki ölümlerden sorumlu olduğu için AKP’den aday adayı olduğu yönündeki iddialara ise şu sözlerle yanıt verdi:

Bu iddia için öncelikle bir suç işliyor olmam gerekir. Ön yargılı bu iddiayı kabul etmem mümkün değil. Hatay’dan kaçmak niyetinde olsaydım, farklı illere farklı tayinlerle ilgili girişimlerde bulunurdum. Hatay’a hizmet etmek için milletvekili aday adaylığına başvurmazdım. Herkes iddiasını ispatla mükelleftir.

“TÜRK MAHKEMELERİNE GÜVENİYORUM, HER TÜRLÜ HESABI VERİRİM”

Hambolat, ‘depreme dayanıksız’ olduğu ortaya çıkan Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’yle ilgili tedbirsizliklere ilişkin ise şu açıklamayı yaptı:

Hatay’a geldiğiniz zaman yıkılmayan bina olmadığını gördüğünüzde, bunun hastanenin kendisiyle ilgili bir mevzu olmadığını, depremin büyüklüğüyle ilgili olduğunu görürsünüz. Yıkılan hastaneyle ilgili herkes kadar bizim de vicdanımız kanıyor, acıyor, canımız yanıyor. Oradakiler bizim arkadaşlarımız, personellerimiz, dostlarımız, kardeşlerimiz, hastalarımız. Fakat bu konuyla ilgili niyeyse saldırmak için bir gerekçe olduğunu düşünmeye başladım. 50 bin kişiye yakın bir ölümden bahsediliyor. Ama durup durup dönüyor konu, Hatay İl Sağlık Müdürünün istifası sürecine geliyor. Konu eğer benim görevi bırakıp gitmem ise zaten istedikleri oldu, İl Sağlık Müdürlüğü’nden ayrıldım, neyi istiyorlar? Konu eğer benim mahkemede hesap vermem ise, ben şu an herhangi bir koruma altında değilim. Devlet memuru değilim, milletvekili de değilim, dokunulmazlığım da yok. Türk mahkemelerine de güveniyorum, gereken her türlü hesabı da veririm.”

“DOĞRAMACI BANA 5 KERE YAZI YAZMIŞ BEN DE BAKANLIĞA YAZMIŞIM”

Hambolat, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi eski Bahekimi Yunus Doğramacı’nın iddialarına ilişkin ise,

İddia sahibi ispatla mükelleftir. Böyle bir iddianın ispat edilmesi lazım. Böyle bir iddianın ispatı yok. Kendisi bana 5 kere yazı yazmış ben de bakanlığa yazmışım. Ama yine de ne hikmetse ben suçluyum. Fakat hastanenin harcama yetkilisi de, idari amiri de, karar mekanizması da başhekimdir. Bunu bütün çalışanlar bilir. Kendisine de soracağım. İddiası varsa ispat eder. İspat ettiği anda Türk mahkemeleri ne karar verirse herkesin boyu kıldan ince”

ifadelerini kullandı.

“HATAY’DA DEĞİLİM EN KISA SÜREDE DÖNECEĞİM”

Hambolat ayrıca görevinden istifa ettiği için şu anda Hatay’da olmadığını belirterek,

Hatay dışındayım çünkü istifa ettiğim için görevde değilim. En kısa sürede de Hatay’a geleceğim

dedi.