Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Birim Performans Katsayısının Uygulanması Hk. Yazı Yayımlandı

Kamu Hastaneleri Genel Müdür V. Dr. Avni Uygar SEYHAN imzasıyla yayımlanan yazıda “Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik” çerçevesinde ek ödeme yapılmaktadır." hatırlatması yapılan "Birim Performans Katsayısının Uygulanması" hakkında yazı yayımlandı.

Sağlık Bakanlığı 01.07.2021, 23:00 01.07.2021, 23:06 Güler Sağlam
Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Birim Performans Katsayısının Uygulanması Hk. Yazı Yayımlandı

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü

Sayı: E-49022165-010.99/375   29.06.2021
Konu: Birim Performans Katsayısının Uygulanması

DAĞITIM YERLERİNE

Bakanlığımıza bağlı sağlık tesislerinde görev yapan personele 209 sayılı kanunun 5 inci maddesine dayanılarak hazırlanan ve 04/03/2020 tarihli ve 31058 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 01/04/2020’den itibaren yürürlüğe giren “Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik” çerçevesinde ek ödeme yapılmaktadır.

Mezkur Yönetmeliğin 18 inci maddesinin üçüncü fıkrasında “Doğal afet, savaş, salgın hastalık, seferberlik, yangın vb. olağandışı durumlara hizmet sunumunu aksatacak düzeyde maruz kalan sağlık tesislerinde görevli tüm tabiplerin birim performans katsayıları, olağandışı durumun meydana geldiği tarihten itibaren İl Sağlık Müdürlüğünün kararıyla 6 (altı) ek ödeme döneminde hesaplanmaz. Bu süre Bakanlık tarafından uygun görülmesi halinde 18 (onsekiz) ek ödeme dönemine kadar uzatılabilir.” hükmü yer almaktadır.

İlgili hüküm doğrultusunda; Müdürlük onayı ile birim performans katsayısı hesaplamayan sağlık tesislerinde, Bakanlığımızca bu süre 25/03/2021 tarih ve 49022165-010.99-E.207 sayılı yazımız ile Mart-Nisan ve Mayıs 2021 ek ödeme dönemlerini kapsamak üzere 3 ay süre ile uzatılmış idi.

Mezkur hüküm gereği ilgili sağlık tesislerinin, Haziran-Temmuz ve Ağustos 2021 ek ödeme dönemlerinde de birim performans katsayısı hesaplamamaları ve bu hususun Müdürlüğünüze bağlı tüm 2. Basamak sağlık tesisleri ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerine duyurulması hususunda;

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Dr. Avni Uygar SEYHAN
Bakan a.
Kamu Hastaneleri Genel Müdür V.

DAĞITIM:
Gereği:
81 İl Valiliği (İl Sağlık Müdürlüğüne)           

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
Diş hekimi 1 ay önce
Ek ödeme de düzelme beklerken bakanlık nasıl ek ödeme yapmayız diye yeni arayışlar içinde ne denir bilemiyorum yoksulluk sınırına mahkum edildik
Daimi işçi 1 ay önce
Covit19 la işçiler ugraşmadi pandemi servisine girmedi oraları hekim hemşire temizledi değilmi bu işçilerin sağlik kuruluşlarında gereği yoksa başka kurumlara gönderilsin ama işçilerin yapdırılmadı iş yok memurun işinide yapar bir muane reçete yapmadı var yani doktorların ama döner yani ek ödemeye gelince sağlik da işçinin gereği yok muamelesi girdiğiniz wc leri kim temizliyor sağlıkçılar hastaların kendinizi soruyorum
sağlıkçı 1 ay önce
hiç bir sorumluluğunuz yok. milyonluk doğrudan temin yapan memurlardan çok maaş aıyorsunuz. ayrıca bu işe de torpil ile girdiniz. hakkıyla kazanan memurdan çok maaş alıyorsunuz.
Erhan 1 ay önce
Haklisin kardeşim bunlara bakipta vatandaşa saglikciya goruntusu veriliyo.oyle bisey yok..saglik personeli ve ekonomisi bozuk bir adim geri gidiyo ayagi ise giderken..bizde bunlari gorerek 2023 u bekliyoz.anca o zaman soyleyecez
Yoruldum 1 ay önce
Daha düna kadar asgari ücretle o işleri yapıyordunuz. Aldığınız aylık, memur maaşını geçti. Daha ne istersiniz? Hastaneyi de üstünüze yapalım mı?
25
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?