Sağlık Bakanı:Tütünle Mücadelemize Kararlılıkla Devam Ediyoruz

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca yaptığı aaçıklamada "2020 yılı, tütünle mücadele hedefinde önemli adımları hayata geçireceğimiz ve denetimleri sıkı şekilde sürdüreceğimiz bir yıl olacak." dedi.

Sağlık Bakanı:Tütünle Mücadelemize Kararlılıkla Devam Ediyoruz

Rutin denetimlerimiz ülke genelinde kamu görevlilerinden oluşan yaklaşık 1500 denetim ekibiyle 7 gün 24 saat esasına göre yürütülüyor. Bunun yanı sıra, “ALO 184 SABİM-Tütün İhbar Hattı” ve “Yeşil Dedektör” mobil uygulaması üzerinden Bakanlığımıza iletilen şikayetlere yönelik de ihbar denetimleri yapılıyor. Geride bıraktığımız 2019 yılında ekiplerimiz 3 milyon 236 bini rutin, 186 bini ihbar denetimi olmak üzere toplam 3 milyon 422 bin denetim gerçekleştirdi. 

Ekim ayında başladığımız uygulama ile tüm nargile kafeleri haftada en az bir kez denetimden geçiriyoruz. Bu kapsamda Türkiye genelinde 5000’e yakın nargile kafeye toplamda 56 bin 520 denetim gerçekleştirildi ve 7000’e yakın ihlal tespit edilerek cezalandırıldı.  

TIKLAYIN

Rutin ve ihbar denetimlerinin yanı sıra, yeni yılın çapraz denetimlerini de 1 Ocak itibariyle başlattık. 81 ildeki denetim ekipleri kendi arasında eşleştirilerek şehir merkezlerinde ayda en az 1 defa , ilçeler arasında ise haftada en az 1 defa çapraz denetim uygulamaları yürütülüyor. Çapraz denetimler, farklı il ve ilçelerden gelen ve bölgede tanınmayan ekipler tarafından yürütüldüğü için ihlaller çok daha kolay bir şekilde  tespit edilebiliyor.

Başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızın temiz hava alma hakkını korumak adına, tütün yasaklarının delinmesine müsaade etmeyecek ve cezai müeyyide noktasında tereddüt etmeyeceğiz. Sağlıklı nesiller için, değerli esnafımızın gönüllü desteği ve vatandaşlarımızın duyarlılığıyla mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Dr. Fahrettin Koca
T.C. Sağlık Bakanı

SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
hayati
hayati - 6 ay Önce

Tam tersine geriye gidiş olduğuna üzülerek şahit oluyoruz. Yönetici diye atananların odalarında sigara içmeleri vs.

sağlıkçı
sağlıkçı - 6 ay Önce

sayın bakanım nasıl tütünle mücadele ediyorsunuz ki Erzurum da bütün kahvelerde sigara içiliyor çay ocaklarına girip oturamıyoruz

SIRADAKİ HABER
Please insert below script in to upper part of body section. -----------------------------------------------------------------------------------------------------