Bakanlık: İngiliz Yetkililer Koruyucu Ekipmanlarda Sorun Yok Dediler!

Sağlık Bakanlığı, İngiltere'nin Türkiye’deki bir şirketten aldığı koruyucu önlüklerin standartlara uygun olmadığı ve ‘iade‘ talep edildiğine dair haberlere ilişkin, Türkiye’nin yardım olarak gönderdiği ürünlerde sorun olmadığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı 07.05.2020, 21:46
Bakanlık: İngiliz Yetkililer Koruyucu Ekipmanlarda Sorun Yok Dediler!

İngiliz medyasında yer alan, “Türkiye’den İngiltere’ye gönderilen koruyucu giysilerin standartlara uygun bulunmadığına” yönelik haberler üzerine aşağıdaki açıklamaya lüzum görülmüştür.
 
Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti, 7 Nisan tarihinde Birleşik Krallık’a 100.000 adet tulum, 100.000 cerrahi maske ve 50.000 adet N95 maske hibe etmiştir.
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin hibe ettiği ve yine devamında tedarik ettiği ürünlerin tamamına ait CE ve ISO sertifikaları İngiliz tarafına önceden ibraz edilmiştir. Tüm bu ürünler, kamusal sağlık sisteminin idaresini ve koordinasyonunu yürüten National Health Services (NHS)’in onayının ardından İngiltere’ye gönderilmiştir.

TIKLAYIN

 
Yukarıda anılan haberler üzerine İngiliz makamlarıyla temasa geçilmiş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından gönderilen ürünlerle ilgili hiçbir sorun olmadığı NHS yetkilileri tarafından yazılı olarak teyit edilerek tarafımıza bildirilmiştir.
 
Ayrıca Dışişleri Bakanlığımız üzerinden de resmi yazı ile İngiltere’nin ilgili makamlarından duruma ait açıklama ve bilgi talep edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
T.C. Sağlık Bakanlığı

Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?