Üniversite, 'Kanguru Bakım Eğitimi' almış hemşire arıyor!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi kişiye özel şartlarla ilan ettiği sağlık personeli alım ilanını düzeltmeli!

Üniversite, 'Kanguru Bakım Eğitimi' almış hemşire arıyor!

Geçtiğimiz günlerde, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından 06 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ilanda HM01, EC01, ve PSG01 kodlu kadrolar hariç olmak üzere diğer tüm kadroların "bizce" önceden belirlenmiş adayların özgeçmişlerine yönelik özel şartlarla edildiğini, çoğu kadroda kişiye özel sertifika ve eğitim şartları ile tecrübe sürelerine yer verildiğini, bir kadroda 11 yıl, bir kadroda 12 yıl, bir kadroda 9 yıl gibi objektif ve denetlenebilir hiçbir yanı olmayan başvuracak adaya özgü niteliklerle alım yapıldığını gündeme taşımıştık!

Pandemi sebebiyle oldukça fazla sayıda sözleşmeli sağlık personeli alım ilanının yayımlandığı bugünlerde, üniversitelerin kişiye özel, adayı tanımlayan sertifikalarla/eğitimlerle personel temin etmesi adayların tepkisine yol açmaktadır.

Adayların lisans eğitimlerinde teorik ya da staj yoluyla elde ettikleri tecrübelerin, mezun olduktan sonra bir de sertifika yoluyla istenmesi yasal açıdan da sorunlar barındırmaktadır.

Diğer taraftan, üniversiteler belki de ülkemizde sadece bir kişide bulunan eğitim şartlarına yer vermektedir. Örneğin, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından HM04 kodlu Hemşire alımında "HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ LİSANS MEZUNU OLMAK. 3. BASAMAK ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE EN AZ 4 YIL DENEYİM SAHİBİ OLMAK, CPR EĞİTİMİ VE KANGURU BAKIMI EĞİTİMİ ALMIŞ OLMAK" şartı aranmaktadır.

Ülkemizde "Kanguru Bakım Eğitimi" almış ve bu şartı birlikte taşıyan sizce kaç kişi bulunmaktadır?

TIKLAYIN

Spesifik şartlarla personel temin edilecekse, bu kadar insanın KPSS'ye emek vermesi anlamını yitirmektedir. Başta üniversitelerde yaşanan sözleşmeli personel alımlarında kişiye özel ilanlar giderek arttığından, Cumhurbaşkanlığı tarafından konu hakkında acilen düzenleme yapılmalıdır!

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2020, 14:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlık memuru
sağlık memuru - 4 ay Önce

Kanguru Bakımı demek prematüre bebeklere uygulanan bir tedaviyi destekleyici uygulama, kanguru kesesindeki gibi anne sıcaklığına dayanıyor. Hayvan olan kanguruyla ilgili değil. Üniversite ilanındaki özel şartlara liyakate uygun düzenleme getirilmeli ama kanguru bakımının da ne olduğu bilinmeli.

sayın cehalet
sayın cehalet - 4 ay Önce

Site yöneticileri bu yorumu yayınlamayacaksınız eminim ama mesajımı lütfen dikkatlice okuyun. Haber haline getirdiğiniz olayların bir çoğunu hiç dikkat etmeden kendi yorumunuzla vermeniz sitenizi açıp bakan kişilerle dalga geçmeniz demektir. Araştırmadan, konuya vakıf olmadan yorumlarınızla okuyucularınızı etkilemeye çalışmak sizi inanılmaz komik durumlara düşürüyor ve güven kaybediyorsunuz.

sağlıkçı
sağlıkçı - 4 ay Önce

sağlık sisteminden ve sağlıkçıların yaptığı işten haberi dahi olmayanlar sağlık personeli sitesi kurmuş..yazık! bari fotoğrafa kanguru koymayın da cehaletiniz ortaya çıkmasın.. tamam kişiye özel alım ilanlarina karşıyız ama eleştiri yaparken yapıcı olun ki guvenilirliginiz ve sayginliginiz olsun..

Ahmet Kasap
Ahmet Kasap - 4 ay Önce

Yazıklar Olsun

Ahmet
Ahmet - 4 ay Önce

Kötü niyetli olmayın; hastanede insan değil, kanguru baktıracaklardır belki :)

Emine Serap Sarıcan
Emine Serap Sarıcan - 1 ay Önce

Türkiye’ de kanguru bakımı eğitimlerini veren kişi olarak birçok ilde birçok farklı hastanenin kanguru bakımı eğitimini aldığını gururla söyleyebilirim size bununla ilgili liste de iletebilirim.Ayrıca kanguru bakımı eğitimi sağlık bakanlığı yönetmelikleri içerisinde yer alması nedeniyle oldukça önemli bir uygulama. Bu şartın aranmask oldukça normal. Bu konuda keşke biraz araştırıp eleştiri yapsaydınız. İsterseniz size bu alanda doktorasını yapmış biri olarak kaynak gönderebilirim aydınlanmış olursunuz..Alım ilanları konusunda bir yorumum yok ama kanguru bakımı konusunda ilana dahil edilmesi sevindirici.

SIRADAKİ HABER