Sözleşmeli Personel Alımında Taban Puan Şartı!

Üniversitelerin ilana çıktığı sözleşmeli personel kadroları alımlarında, başvuru yapacak adaylardan istedikleri asgari kpss taban puan uygulaması ne kadar yasal?

Sözleşmeli Personel Alımında Taban Puan Şartı!

KPSS ile sözleşmeli personel alımı yapan üniversiteler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine istinaden, mali yılla sınırlı olarak sözleşmeli personel çalıştırıyorlar. 4/B statüsünde alınacaklarla ilgili genel mevzuat 28 Haziran tarihli, 1978 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe konmuştur. Özellikle 657 sayılı Kanununun 48/A maddesinde sıralanan askerlik durum bilgisi, kamu haklarından mahrum kalacak ceza alması ve Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak gibi istenen kriterler alımların tamamında tüm Kurumlar tarafından adaylardan istenmektedir. 

TIKLAYIN

2 gün önce 10 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete'de Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinin yayınlanan ilanında 84 sözleşmeli personel alımı yaparken, bazı pozisyonlar için KPSS puan barajı koyarken bazıları içinse bu baraj uygulamasını yapmamıştır. Büro personeli, Destek Personeli gibi pozisyonlarda KPSS puan barajı koyan Hacı Bayram Veli Üniversitesi, baraj puan alt sınırında da 70, 65 ve 60 olmak üzere farklı puanlarda istemiştir.

KPSS BARAJ PUAN UYGULAMASI KANUNLA ÇELİŞMEKTEDİR

Başta anlattığımız sözleşmeli personel alımı usul ve esaslarını incelediğimizde kurumlara verilen özel şart belirleme yetkisinin kişinin istihdam edileceği alana yönelik bölüm, sertifika ve tecrübeye yönelik olduğunu,  üst mevzuatta yetki verilmediği halde, Kurumların kendi insiyatifleri ile KPSS puan barajını ilan metnine koyarak personel alımı yapmalarının mümkün olmadığı değerlendiriliyor.

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER