PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Personel Alımında Algı Oyunu

Resmi Gazete’de yer alan 27 bin sözleşmeli sağlık personeline kadro haberlerinin tamamen bir algıdan ibaret olduğunu ileri süren CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, konuyla ilgili önemli açıklamalara imza attı.

Personel Alımı 12.01.2023, 20:20 12.01.2023, 23:54 Cansu Polat
Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Personel Alımında Algı Oyunu

4924 düzenlemesiyle sözleşmesi feshedilen sağlık personellerinin yaşadığı mağduriyetleri paylaşın CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi şunları kaydetti:

Sözleşmeli çalışmaya ilişkin düzenlemelerin de bulunduğu 7411 sayılı kanunun 10. Maddesiyle 4924 sayılı yasadaki 22 bin olan sözleşmeli pozisyon sayısı, 27 bin olarak değiştirilmişti. Ancak, 27 bin yeni personel istihdam edilmeyeceği, var olan 22 bin personelin sözleşmesinin 31 Aralık itibariyle fesih edileceği, 1 Ocak sabahı ise yeni alınacak 5 bin personel ile yeniden istihdam edileceği ortaya çıktı.

27 bin değil 5 bin yeni sözleşmeli personel'

“Sağlık çalışanlarımız 12 Ocak’ta bir günlüğüne iş bırakma kararı aldılar. Çünkü iktidar hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza başka çare bırakmamaktadır. Hekimlerimiz ve sağlık emekçilerimiz iktidarın müjde diye sunduğu her düzenlemenin altından hayal kırıklığı çıkmasından artık bıktı, usandı. Son olarak 4924 düzenlemesi, sağlıkçılarımızın iş bırakma sebeplerinden biridir. Bu düzenleme ile birçok sözleşmeli sağlık çalışanımızın sözleşmesi feshedilmiştir. Üstelik bu fesih işlemi de bir algı operasyonuyla iktidarın şovuna evrilmiştir. Sözleşmesi feshedilen 22 bin sözleşmeli sağlık personelimiz, 27 bin sağlık personeli istihdamı müjdesinin bir parçalı haline getirilmiştir. Yani sözleşmesi feshedilen 22 bin personelin sözleşmesi yenilenecek ve yeni 5 bin sağlık personeli de sözleşmeli işe başlatılıp 27 bin yeni sağlıkçı istihdam ettik diyecekler. AKP tam da kendisine yakışır bir hareketle 5 alıp 1 verecek”

4924 düzenlemesi ise sözleşmesi feshedilen sağlık personellerinin yaşadığı mağduriyeti özetleyen İlgezdi, sözlerini söyle sürdürdü:

“Sözleşmesi iptal edilenler arasında bugüne kadar eleman temininde güçlük çekildiği için sözleşmeli çalıştırılan birçok hekimin sözleşmesi 31 Aralık 2022 itibariyle sonlanacak ve sözleşmesi yenilenmeyecek. Bu sözleşme iptalleriyle birçok meslektaşımız mağdur edildi. 4924 Sayılı "Eleman temininde güçlük çekilen yerlerde sözleşmeli sağlık personeli çalıştırılması" kanununda kastedilen yerlerde çoğunlukla DHY (Devlet Hizmet Yükümlülüğü) hekimlerin çalışmasına rağmen bu kadrolardan DHY hekimlerin yararlanamaması adil değildir. 1. Basamak hekimlerine hiç kadro verilmemiş, daha önce sözleşme kadrosunda olan 1. Basamak hekimlerimizin kadroları feshedilmiştir. Bugüne kadar sözleşmeli çalışmış ve sözleşme feshine neden olacak bir hatası olmamış meslektaşlarımız da sözleşme iptali ile karşılaşmıştır. Sağlıkçıların sözleşmeli olarak istihdam edilmesi kabul edilemez. Aynı kurumda aynı şartlarda ve aynı işi yapan birçok meslektaşımız arasında sözleşmeli olmak ya da olmamak sonucu adaletsizlikler oluşup bu durum çalışma barışını bozmaktadır. Bunun yanı sıra acil serviste çalışan hekimlerimiz de bu kadro dağılımında yok sayılmıştır. 4924 sözleşme kriterleri ve mobbinge açık uygulanış şekli hekimlik mesleğinin doğasına aykırı olup mesleki saygınlık ile bağdaşmamaktadır”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.