Bakan Işıkhan’a Soruldu: Kamuda ki İşçiler Memur Kadrosuna Atanacak Mı? Bakan Işıkhan’a Soruldu: Kamuda ki İşçiler Memur Kadrosuna Atanacak Mı?

Başkent Ankara'da, Etlik Şehir Hastanesi'nin kapılarını açmasıyla birlikte kapatılma kararı alınan Sami Ulus Eğitim-Araştırma Hastanesi, kamuoyunun yoğun tepkisi nedeniyle tam anlamıyla kapatılamadı. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapının "depreme dayanıksız" olduğunu iddia ederek yıkılacağını ve yerine yeni bir hastane inşa edileceğini duyurdu. Bu süreçte Sami Ulus Hastanesi, 25 Eylül tarihinde Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bir katına ve bahçesinde prefabrik bir yapıya taşındı, böylece hastane işlevsiz hale getirildi.

Ardından, Sağlık Bakanlığı dikkat çeken bir ihaleye imza attı. Kamu İhale Bülteni'nde yer alan bilgilere göre, bakanlık Sami Ulus Hastanesi'nde kullanılan "Manyetik Rezonans (MR) Görüntüleme Cihazı'nın Çubuk Halil Şıvgın Devlet Hastanesi'ne taşınması için bir ihale düzenledi. 21 Eylül tarihinde gerçekleştirilen bu ihaleyi, 3 milyon 400 bin TL bedelle Ge Medical Systems Türkiye Limited Şirketi kazandı.

Sağlık Bakanlığı'nın bu kararı, kamuoyunda tartışmalara neden oldu. SES yöneticisi Yalçınkaya, bu harcamanın alternatif sağlık merkezlerinin kurulması için kullanılabileceğini belirtti ve harcamanın yetersiz sağlık altyapısını eleştirdi. Bu gelişmeler, Sağlık Bakanlığı'nın hastane yönetimine ilişkin kararlarını ve harcamalarını yakından izlemeye devam edeceğimizi gösteriyor.

İhale, Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapıldı. Bu ihale maddesi, uzun yıllardır adrese teslim ihale olarak yorumlanıyor.

21-1

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya, BirGün’e yaptığı değerlendirmede, “Şimdi de tıbbi malzemeleri taşımak için milyonlarca lira harcıyorlar. Sadece bir MR cihazını taşımanın maliyet 3,4 milyon TL. Kapısına kilit vurulan hastanelerde cihazların bir başka hastaneye kaydırılması bile çok büyük bir ekonomik kayıp. Bunu gibi birçok hastane var oralarda birçok cihaz var. Sami Ulus Hastanesi’nin hizmetleri Etlik Şehir Hastanesi için daraltıldı. Hastanede son bir yıldır ameliyat ve doğum gerçekleşmiyordu ve 25 Eylül’de de taşındı. Tıbbi cihazın sadece taşıma maliyeti ile bir aile sağlığı merkezi (ASM) hizmete açılabilirdi” ifadelerini kullandı.

KİLOYLA SATTILAR

Sayıştay, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılması nedeniyle kapatılan hastanelerdeki malzemelerin “Ekonomik ömrü tamamlanmamasına rağmen” hurdaya ayrıldığını tespit etmişti. İki- üç yıl önce satın alınan elektronik malzemelerin dahi “kiloyla” satıldığı belirlenmiş ve tıbbi cihazların kaybolması, çürümeye terk edilmesi de gündem olmuştu.