Kamu işveren heyeti ile memur sendikaları arasında bir ay sürecek olan görüşmeler, yetkili konfederasyon olan Memur-Sen'in liderliğinde gerçekleşecek. Görüşmelere sayılı günler kala hız kesmeyen Memur-Sen, sözleşme tekliflerini ve belirlenecek yol haritasını tespit etmek için dün Genişletilmiş Başkanlar Kurulunu bir araya getirdi.

Bu kritik dönemde, Memur-Sen'in liderliğindeki heyet, memur ve memur emeklilerinin hak ve taleplerini güçlü bir şekilde temsil edecek. Görüşmeler boyunca masaya yatırılacak olan konular arasında ücretler, ek ödemeler, sosyal yardımlar ve çalışma koşulları gibi bir dizi kritik mesele bulunuyor.

120 maddelik teklif kamuoyuyla paylaşılacak

Toplantıda, 74'ü yeni, 29'u korunması gereken, 17'si ise geçen toplu sözleşme döneminde çözüme kavuşturulmayan olmak üzere toplam 120 teklif üzerinde mutabık kalındı.

Maaş artış oranlarıyla birlikte kira yardımının da aralarında bulunduğu 120 maddelik teklifini 24 Temmuz'da kamuoyuyla paylaşacak Memur-Sen, aynı gün teklif dosyasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunacak.

"8 milyonu aşan kesimi doğrudan ilgilendiriyor"

Bir ay sürecek görüşmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, şunları kaydetti;

Yaklaşık 4 milyon memurun, 2 milyon 200 bin civarında memur emeklisinin maaşları, memurların göstergelerine göre belirlenen 65 yaş aylığı, engelli maaşları ve evde bakım maaşlarını da kattığımızda 8 milyonu aşan bir kesimi doğrudan ilgilendiren bir toplu sözleşme müzakeresinden bahsediyoruz.

Memur-Sen tekliflerini açıkladığında biz sadece 6 aylık dönemler halinde maaş artışlarına dair oranları görmeyeceğiz, kira yardımına dair hususları göreceğiz. Yine engelliler ile ilgili beklentilerin ya da tekliflerin neler olduğunu göreceğiz. Çalışan kadınlara yönelik kamu görevlilerine yönelik tekliflerin neler olduğunu göreceğiz.

Kişilerin görevde yükselmesinden tutun, emeklilik meselelerine kadar çok sayıda meselenin tekliflerin içinde olduğunu ve masada müzakere edileceğine de şahit olacağız. Bu bakımdan önümüzdeki pazartesi açıklandığında çok sayıda yeni teklifin burada karşımıza çıkacağını göreceğiz.