Toplu Sözleşme Görüşmeleri Devam Ediyor

Kamu çalışanlarının önümüzdeki 2 yıl içindeki maaş artışlarının belirleneceği 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Görüşmeler öncesinde, 9 sendika ve konfederasyonun oluşturduğu Kamu Konfederasyonları Platformu, kamu çalışanlarının taleplerini dile getirmek amacıyla iş bırakma eylemi düzenledi. Türkiye genelinde birçok şehirde yapılan basın açıklamalarıyla, hükümet masaya çağrıldı.

Kamu Çalışanları Taleplerini Dile Getirdi

Platform adına konuşan Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ, kamu çalışanlarının taleplerinin önemli olduğunu ve bu taleplerin toplu sözleşme görüşmelerinde yeterince karşılık bulmadığını ifade etti. Yeşildağ, hükümetin tekliflerinin kamu çalışanlarının ekonomik sıkıntılarını çözmediğini vurgulayarak, "Bugüne kadar yapılan toplu sözleşmelerde hükümetin teklifleri genellikle kendi hedeflediği enflasyon rakamlarını yansıttı ve bu da kamu çalışanlarını zor durumda bıraktı" dedi.

KAMU EMEKÇİLERİNİN AKLIYLA DALGA GEÇİLDİ

Bugüne kadar gerçekleşen görüşme sonuçlarının tekrarlanacağını bildiklerini ifade eden Yeşildağ, 9 konfederasyon ve sendikanın mücadeleye devam edeceğini belirterek, “Hükümetin açıkladığı mevcut teklifler Merkez Bankası tarafından revize edilen enflasyon hedeflerinin bile altında kalarak kendi oranlarıyla çelişmiştir. Bugünden geriye sözde toplu sözleşme süreçlerine ve Hakem Heyeti’ne baktığımızda tablo çok iyi anlaşılmaktadır. İktidar, sadece yüzde 2’lik bir oynama ile kamu emekçilerinin aklıyla dalga geçmiştir. 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırının 40 bin TL’ye ulaştığı, büyükşehirlerdeki kira ortalamasının en düşük memur maaşının 3’te 2’si ettiği, temel gıda ürünlerine günlük fiyat artışları yapıldığı, vergi ve harçların her ay artırıldığı günlerden geçmekteyiz. Masada yıllardır vaat edilen 3600 ek gösterge yoktur.  Emeklilik iyileştirmeleri yoktur. Masada kamu emekçisinin ekonomik, sosyal, özlük haklarının adı bile yoktur. Emeğimizi yok sayamazsınız” diye konuştu.