Meclis'in 28. yasama döneminde gelecek olan ilk düzenleme beklentisi, en düşük memur maaşını 22 bin TL'ye çıkaran bir teklif üzerine odaklanıyor. Bu önemli teklifin Meclis Genel Kurulu'na sunulması, Kurban Bayramı tatili öncesinde gerçekleşecek ve haftalık çalışmalar Salı günü başlayacak.

Çarşamba günü Avrupa Birliği (AB) Uyum Komisyonu, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği (KEFEK) Komisyonu ile Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonunda, 28. dönem birinci devrede görev yapacak bağımsız milletvekillerinin isimleri okunacak ve oya sunulacak.

İhtisas komisyonları, Genel Kuruldaki bağımsız üye seçiminin ardından en yaşlı üye başkanlığında toplanarak başkan, başkan vekili, katip üye ve sözcüden oluşan başkanlık divanını seçecek ve çalışmalarına başlayacak.

Bu arada, TBMM’de siyasi partilerin haftalık düzenledikleri grup toplantıları da gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim vaadi olan en düşük memur maaşının 22 bin TL’ye çıkması düzenlemesinin, bu hafta Meclise gelmesi bekleniyor.

Bir diğer düzenleme ise SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin taban maaşına yapılacak iyileştirme. 7 bin 500 TL’nin üzerinde maaş alanlara yönelik seyyanen artış için yasal düzenleme gerekiyor.

KAYNAK: EVRENSEL