Yargıtay Kararıyla Hemşireye ‘Geri zekalı, aptal, terbiyesiz’ demek suç kabul edildi! Yargıtay Kararıyla Hemşireye ‘Geri zekalı, aptal, terbiyesiz’ demek suç kabul edildi!

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesinde belirtilen "Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı"na dair düzenleme çerçevesinde, memurların belirli faaliyetlerde bulunma konusundaki yasaklar belirtilmiş durumda. Ancak, söz konusu düzenleme çerçevesinde, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabi olarak müzik, sinema ve televizyon projelerinde yer almanın uygun olup olmadığı hususu tartışılıyor.

Yapılan düzenlemeyle, devlet memurlarının bu tür projelerde yer alabilmesi için belirli şartlar öne çıkıyor. Bu şartlar arasında, faaliyetin mesai saatleri dışında gerçekleşmesi, mali hakların sadece 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında elde edilmesi, ticari bir kazanç elde edilmemesi gibi kriterler bulunuyor.

Bu düzenleme ile devlet memurlarının sosyal ve kültürel faaliyetlere katılımı teşvik edilirken, yasal çerçevede bu faaliyetlerin nasıl gerçekleşeceği de belirlenmiş olacak.