Müzakerelerin kritik bir süreçte olduğu bu dönemde, hükümet kamu görevlilerinin geneline yönelik ilk zam teklifini dün sözleşme masasına sundu. Buna göre, memur ve memur emeklisine 2024'ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 artış teklif edildi.

Teklifin Memur-Sen tarafından kabul edilmemesi üzerine, hükümet 17 ve 22 Ağustos tarihlerinde yeni tekliflerle masaya dönecek. Taraflar arasında anlaşma sağlanamaması halinde ise 23 Ağustos'tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

Süreç devam ederken, bugün genele ilişkin tekliflerin müzakeresine geçilecek. Üçüncü toplantı ise 17 Ağustos'ta yapılacak ve görüşmeler ay sonuna kadar tamamlanacak. Bu belirlenecek olan zam oranlarının, 65 yaş aylığı, engelli maaşı ve evde bakım maaşları üzerinde de etkili olacağı unutulmamalı. Bu durum, 8 milyondan fazla kişiyi doğrudan etkileyecek.

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olan Memur-Sen'in talepleri de göz önünde bulundurulmalı. Memur-Sen, 2024 için 3'er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talep etmişti. 2025 için ise 6'şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talebinde bulunulmuştu. Bu taleplerin müzakerelerde nasıl bir sonuç doğuracağı, yakından takip edilen bir diğer konu olarak öne çıkıyor.