Yeni Atamalarda Güvenlik Soruşturması Yapılacak mı?

Anayasa mahkemesi Ohal kapsamında yaptırılan güvenlik soruşturmasını CHP li Milletvekillerinin yaptığı başvuru neticesinde iptal etmişti.

Gündem 16.12.2019, 14:35 17.12.2019, 01:39
Yeni Atamalarda Güvenlik Soruşturması Yapılacak mı?

Anayasa Mahkemesi memuriyete yeni atanacak personelin güvenlik soruşturmasını her ne şartta olursa olsun iptal etmemiştir. Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği güvenlik soruşturması meselesi hiç bir şarta bağlanmadan OHAL kapsamında yaptırılan güvenlik soruşturmalarıdır. CHP li Milletvekillerinin Anayasa Mahkemesine başvurarak iptal ettirdikleri hali hazırdaki yaptırılan güvenlik soruşturmaları için Resmi Gazetede yayınlanan görüşleri şu şekildedir. 

TIKLAYIN

170 maddedede belirtildiği gibi memuriyete atanacak personelin güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması yaptırtılması kuralı kanun koyucunun yetkisinde olduğu ancak 171. maddede belirtildiği gibi bu konuda herhangi bir düzenlemenin yapılmadığı belirtilmektedir. Hepinizin bildiği gibi TBMM de görüşülen bütçe kanunundan sonra Hükümet güvenlik soruşturması kanununu çıkartacağını ifade etmiştir. 

Hal böyle olunca 2019/7 ile atanacak personelin atanma işlemleri sürecinde bahse konu kanun çıkar ise bu atanacaklara güvenlik soruşturması yapılacaktır. 

Yorumlar (0)
0
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?