Toplanmayan Döner Sermaye Komisyonunu Toplanmış Gibi Gösterdiler İddiası

Ordu milletvekili Mustafa Adıgüzel’in iddiaları bu kadar da olmaz dedirtecek kadar var. İddiaları okuduğunuzda başta Antalya Kumluca Başhekimi olmak üzere BAZI başhekimlerin Türkiye Cumhuriyeti Bir hukuk devleti olarak mı yoksa paşa gönlüm istedi ben yaptım kimse bana hesap soramaz benim arkamda abim var DEVLETİ olarak gördüğü şeklinde düşünce sizlerde de oluşacağına eminiz. Ancak bizler bu iddiaların yetkililer tarafından ciddi şekilde araştırılacağına ve covid döneminde canla başla çalışan sağlık çalışanlarının hak kaybına müsaade etmeyerek adaletin hakkın alın terinin yanında karar vereceğine inanıyoruz. En azından inanmak istiyoruz.

Gündem 19.12.2020, 10:59 19.12.2020, 19:44 Güler Sağlam
Toplanmayan Döner Sermaye Komisyonunu Toplanmış Gibi Gösterdiler İddiası

Olayın ayrıntılarını yazmadan önce kanun ne diyor önce ona bakalım.

Anayasamızın 2.Maddesi Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir demektedir. 209 sayılı Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları ile Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanunun 5. Maddesine dayanarak çıkarılan SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI SAĞLIK TESİSLERİNDE GÖREVLİ PERSONELE EK ÖDEME YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİĞİNİN Döner sermaye komisyonunun çalışma usul ve esasları MADDE 7 – (1) Komisyonun başkanı başhekim/koordinatör başhekimdir. Komisyon, başkanın daveti üzerine önceden belirlenmiş toplantı gündemine göre her ayın ilk haftası içinde, üye sayısının en az 2/3 çoğunluğu ile toplanır ve katılanların oy çokluğu ile karar alır demektedir.

İddiaya göre Ordu Devlet Hastanesi Başhekimi Atilla Gürgen Haziran dönemi için çalışanlara döner sermaye dağıtmama kararı alıyor. Bu kararı döner sermaye komisyonu alabileceği yukarıda yazan yönetmelik maddesinde açıkça belirtiliyor. Ancak Mustafa Adıgüzel’in iddiasına göre Başhekim Atilla Gürgen pandemi koşullarını bahane ederek komisyonu toplamıyor toplanmış gibi yaparak kendi başına bir karar alıyor. Haziran dönerinin dağıtılmaması yönündeki kendi kararını uygulamak için de bazı üyelerinin çalışanların arasında yapılan demokratik seçim ile belirlendiği döner sermaye komisyonunu yönetmeliğin açıkça emrine rağmen toplamadan sanki komisyon toplanıp istişare edildikten sonra karar alınmış gibi komisyon karar tutanağını sekreteryaya yazdırıyor. Bu kararı da komisyon üyelerine imzalamaları için elden sekreter ile gönderiyor. Olay bundan sonra patlak veriyor. Bazı Komisyon üyeleri karara itiraz ederek imzalamıyor. Ancak başhekim bu itirazlara hiç kulak asmadan haziranda çalışanlara döner dağıtmıyor. İddiaya göre çalışanlara döner dağıtmayan başhekim bu paralar ile firmalara borç ödemesi yapıyor.

Esas tirajı komik olay Mustafa Adıgüzel’in iddiasına bundan sonra gerçekleşiyor. Olay bir şekilde savcılığa yansıyor. Başhekim yaptıkları savunmada komisyonu toplamadıklarını kabul ediyor ama gerekçe olarak pandemi sürecini gösteriyor. Şimdi sıkı durun olayı soruşturan yetkili bu açıklamaları hukuki ve mantıklı bularak Atilla Gürgen ‘in yanında duruyor.

Ancak karadeniz fıkralarında olacak bu olay gerçek mi bilmeyiz ama Mustafa Adıgüzel gibi insanların aklına şu haklı soruların geldiğine eminiz:

  1. Haziran ayından itibaren devlet pandemi de normalleşme döneminine geçmedi mi?
  2. Sayın başhekim Covidli hastalarla burun buruna çalışan Covidli hastaları tedavi eden pandemi hastanesinde ki 8 doktoru gerekli önlemleri alarak bir araya getiremedin mi?
  3. Yapılan /Yapılmayan? toplantının tarihi Temmuz ayı olup yazın ortası ve hava sıcak değil mi? Sayın Başhekim Komisyon üyelerinin size veya birbirine covid bulaştıracağından korkuyor iseniz çıkıp bahçeye, bahçede toplantı yapsaydınız.
  4. Hastanede çok sayıda toplantı yapıyorsunuz ki Hazirandan sonra pandemi en ağır seyrettiği tüm aylarda bu komisyonu idarede odalarda topladığınızı biliyoruz.
  5. Hazirandan sonra Cumhurbaşkanlığımızca normalleşme dönemi kabul edildmedi mi? Niye komisyonu toplamıyorsunuz? 
  6. Komisyonu toplamama yönünde size yazılı olarak üst makamlardan emir mi geldi de komisyonu toplamadan toplanmış gibi evrak düzenliyorsunuz? Bu suç değil mi?

Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sağlık Bakanımızın bu covid döneminde sağlık çalışanların hakları konusunda olan tavrını biliyoruz. Eminiz ki aynı Antalya Kumluca Devlet Hastanesi gibi bu konuya da alaka gösterecek ve olaya el atacaktır. Çalışanların döner sermaye alamayarak geçim sıkıntısına düşmelerine göz yumulmayacağını ve gerekeni yapacağına olan inancımız da mevcuttur.

TIKLAYIN

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (10)
Temsilci 5 ay önce
Başhekim tezgahınızı bozdu diye mi bu gürültünüz. Tüm çalışanlara dağıtılsın diye yapılan düzenlemeye Türk-Sağlık sen hastane temsilcisi Dr Çağların hemşirelere siz 500 tl alacaksınız diye ben performansımdan oldum iddiası doğru mu acaba? Bu temsilci arkadaşın neyi "temsil" ettiğini hastane bir araştırsın gerisi bulunur. Ki bu haberin motivasyonunun da bu arkadaşlar olduğu çok belli.
Olayın Aslı 5 ay önce
Olayın aslı o ay kesilen faturanın sabitleri karşılayıp performans ödenememesinden dolayı toplantının fiziken yapılmamasıdır. Bir sonraki ay ise kesilen faturanın performansları karşılaması üzerine toplantıların devam ettirilmesidir.
Sayın Mv 5 ay önce
Sizlere aktarılanla gerçek arasındaki uçurumlar var, milletvekili abilerini de yanlış yönlendirmişler mecliste tulum giydirmişler, yazık. Tulum giyen vekil bir kez gelip hastaneye ihtiyaç sormuş mu, hastane otoparkından video çekmek değil bu iş sayın mv. Uzaktan rüzgarla olmuyor. Tulumu hastanede giymeye bekleriz mecliste rahattır.
Kimsesiz 5 ay önce
Meyve veren ağaç taşlanır bula bula bunu mu buldunuz 6 ay geçmiş
Ordulu 5 ay önce
Daha bu ne ki bu Atilla var ya çok tehlikelidir. haziranda iddiaya göre yakın arkadaşları izne gidiyor. bu kisiler az doner alacak diye hazır ayinda dağıtılacak kadar fatura var iken bu faturayı temmuz ayina aktarıyor. fatura kesmiyor ki doner dagitilamasin. temmuzda bu 3-5 arkadaşına kimseye söylemeden mesai dışı yaptırıyor böylece hem mesai ici doner hem mesai dışı doner tahinli kaymak tatlısı gibi hesaplarına yatırılıyor. saglik sen başkanının komisyon temsilcisi bu karara itiraz etmeden imza atıyor. ordu sağlık sen başkanı ve temsilcisi ağzını açıp bir kelime etmeden bu hukuksuz islemi onayliyor. ayrıca ordu sağlık sen başkanının eşi de komisyonda üye başhemşire olduğunu da hatırlatayım. AH ULKEM AH NE HALLERE DÜŞTÜN 50 YATAKLI OLTU DEVLET HASTANESİNDE BASHEKIMLIK YAPARKEN GÖREVDEN ALIN 6 AY SONRA ABILERIN SENI 500 YATAKLI HIC BILMEDIGIN BIR SEHRE HASTANE YE BASHEKIM YAPTIRSIN SONUCUN NE OLMASINI BEKLIYORDUK KI HER GÜN STRESSLI ISE GELECEGINE RAHAT RAHAT PSIKIYATRI HASTALARINI TEDAVI EDECEGIN MEMLEKETINDE KI HASTANENE GITSENE BE ATILLA YONETEMIYORSUN DAHA NE ZAMAN ANLAYACAN BUNU
Kasım -aralık döner almasık 5 ay önce
3 aylık dönerler beboldu
Doner mi donmez mi bilinmez 5 ay önce
Atila gurgen in esi hangi ayda izin almis.Ona bakilsin.Sonra hangi ayda doner dagitilmamis ona bakilsin.Kime mesai disi gorev verilmis.Ona bakilsin.Sorun anlasilir.
Ordulu hekim 5 ay önce
Bi seferde atila yi hastanede gorelim,birakin tulum giymesin biz raziyiz.Oda da oturup super mario oynamakla olmuyor.Sen kisa pantolon giyerken o saygisizlik yaptigin calisanlar bu hastanede calisiyordu.Artik ipini tutanin adami olmaktan vazgec,o abilerin seni ordan bi gun alirlar liyakatsiz seni...Ayrica yazilan olumlu yorumlar kendisi veya esi tarafindan yazilmistir net...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?