TOBB Hastanesinde Neler Oluyor? 100’e Yakın Sağlık Çalışanı Ücretiz İzne Çıkarıldı

TOBB ETÜ Hastanesi, aralarında doktor, hemşire, diyetisyen ve teknik de personel bulunan yüze yakın çalışanı Covid–19 salgını döneminde bir buçuk ay süreyle ücretsiz izne çıkardı. Hastane yönetimi tarafından “yönetim kurulu kararı” olduğu söylenerek izne çıkarılan bir personel, “Hastane yönetimi tarafından her türlü fedakârlığı yapan sağlık çalışanlarının ve personelin mükâfatı ücretsiz izin oldu” ifadelerini kullandı. İzne çıkarılanlara SGK günlük 47 TL ödeme yapacak.

Gündem 06.02.2021, 11:23 Güler Sağlam
TOBB Hastanesinde Neler Oluyor? 100’e Yakın Sağlık Çalışanı Ücretiz İzne Çıkarıldı

Ankara’da bulunan TOBB ETÜ Hastanesi, aralarında doktor, hemşire ve yardımcı sağlık personelin de bulunduğu yüze yakın çalışanını bir buçuk aylık ücretsiz izne çıkardı. İzne gönderilen personele bu zaman diliminde SGK tarafından günlük 47 TL’den bir ay sonunda bin 410 TL ödeme yapılacağı kaydedildi.

Hastane yönetimi personele ‘ücretsiz izne ayrılmanız uygun görüşmüştür’ yazılı dilekçe imzalatılırken, karara dayanak olarak da pandemi döneminde 4857 sayılı İş Kanunu'na eklenen geçici 10. maddenin 17 Ocak 2021 tarihi itibariyle 2 ay daha uzatılmasını gösterdi. İşverene, çalışanın onayı gerekmeksizin ücretsiz izne çıkarma yetkisi veren kanuna göre, işveren çalışanlarını tamamen veya kısmen ücretsiz izne çıkarabiliyorken, işçi ise bu durumda haklı sebebe dayanarak sözleşmeyi fesih edemiyor.

'HASTANE TARİHİNDE BÖYLE BİRŞEY YOK'

Pandemi döneminde ücretsiz izne çıkartılmalarına tepki gösteren TOBB ETÜ Hastanesi’nde görevli bir personel, hastanenin tarihinde böyle bir durumun yaşanmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Ben uzun yıllardır TOBB ETÜ Hastanesi’nde görev yapıyorum ve 4 Şubat itibari ile ücretsiz izne çıkartıldım. Korona virüsü salgının Türkiye’ye sıçramasının ardından bizin hastanemiz pandemi hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. Bu dönemlerde dahi tüm personel canını dişine takarak çalıştı.  Sonrasında bir anda 3 Şubat itibarıyla aralarında doktor, hemşire, diyetisyen ve eczacıların da bulunduğu yüze yakın personel ücretsiz izne çıkarılmaya başlandı. Bizlere gerekçe olarak “yönetim kurulu kararı” olduğu söylendi. Hastanemizin tarihinde böyle bir olay yaşanmadı.” 

TIKLAYIN

'HASTANE BİZLERİ ZOR DURUMDA BIRAKTI'

Sayının daha da artacağına ilişkin duyumlar aldıklarını belirten personel, akıbetlerinin ne olacağına dönük bir açıklamanın da yapılmadığını kaydederek şunları söyledi: “İşverenin işçiyi ücretsiz izne çıkarmasına yetki veren kanun maddesinin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 17 Ocak itibariyle 2 ay uzatılması ücretsiz izne gönderilmemize olanak sağladı. Bize imzalatılan dilekçe de 4 Şubat’tan 17 Mart’a kadar ücretsiz izne çıkarıldığımız yazıyor. Ama burada bu kanun maddesinin süresi yeniden uzatılırsa ya da işten çıkartmalar serbest hale gelirse işte o zaman ne olacak hiç bilmiyoruz ve endişe duyuyoruz. Hiçbir açıklama yapılmadan bir anda izne çıkarılmamızı anlamadık. Bu süreçte de SGK’nın ücretsiz izne çıkarılan personele ödediği ve 2021 itibarıyla zam yapılan günlük 47 liradan ayda 1410 lira ödeme alacağız. Pandemi döneminde geçinmek zaten zorken bir de bu miktarla bir anda geçineceksiniz denmesi bizleri zor durumda bıraktı. Hastane yönetimi tarafından her türlü fedakârlığı yapan sağlık çalışanlarının ve personelin mükâfatı ücretsiz izin oldu. Bizler bu muameleyi hak etmiyoruz. Bize bir açıklama dahi yapmadılar ve bu sağlık çalışanlarına ve ücretsiz izne çıkarılan personele haksızlık değil mi?”

HASTANE YÖNETİMİ SORULARI YANITSIZ BIRAKTI

Sağlık personeli başta olmak üzere 100’e yakın personelin bir buçuk aylık ücretsiz izne çıkarılma gerekçesini sormak için aradığımız hastane yönetimi sorularımıza ‘geri dönüş yapılacağını’ belirterek yanıt vermedi. Haberin yayımlandığı saate kadar hastane yönetiminden 'geri dönüş' yapılmadı.

Gazete Duvar

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?