PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Tepkileri Çeken Başhekim Yardımcısı Kendini Savundu: ‘Açık Açık Fahişe Demedim’

Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Hüseyin Uysal‘ın kadınlarla ilgili yaptığı paylaşıma tepkiler dinmezken, Uysal kendini “en azından açık açık fahişe demedim” diyerek savundu.

Gündem 21.05.2022, 10:06 23.05.2022, 11:12 Cansu Polat
Tepkileri Çeken Başhekim Yardımcısı Kendini Savundu: ‘Açık Açık Fahişe Demedim’

KONYA Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Hüseyin Uysal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla kadınları hedef aldı. Kadınlar hakkında skandal ifadeler kullanan Uysal, kısa süre sonra paylaşımı sildi. Uysal'ın aynı zamanda İHH İnsani Yardım Vakfı Konya İl Başkanı olduğu görüldü.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kadınlara yönelik çirkin ifadeler kullanan Uysal, “Toplumun en zayıf yanı da en kuvvetli yanı da kadın.  Konya’da bile göbeği, göğüslerinin yarısı, omuzları, bacak uyluğunun % 80’i açık tipler türedi. Bu teşhir, ‘beden görseli satma’ değil mi? Beden satmaya giden yol, fa..şelik yolu değil mi? Cariyeler örtünmezmiş. Cariye mi bunlar!” dedi.

Tweetini silip skandal bir paylaşım daha yaptı

Tepkilerin gelmesinin ardından paylaşımı silen Uysal, yeni bir açıklama yaparak paylaşımını "Çok seviyesiz yorumlar gelmiş" diyerek kaldırdığını belirtti. Uysal paylaşımında, "Çok seviyesiz yorumlar gelmiş o yüzden yorumları kapattım. Her açık f..... demedim. Teşhirci psikolojiye ve bunun varabileceği sonuca işaret ettim. Biraz sağlıklı düşünülse, daha insanî değerlendirmeler çıkardı ortaya. Yazık, delikanlı erkeklerin ruhsal savrulmalarını düşünen yok" ifadelerini kullandı.

UYSAL’A KADINLARDAN SERT TEPKİ

Uysal’ın açıklaması sosyal medya tepki çekerken; kadınlar da Uysal’a sert tepki gösterdi. İYİ Parti Konya Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Tolunay Özçelik, Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Konya İl Yöneticisi Huriye Tekin, Türkiye Komünist Partisi (TKP) Kadın Dayanışma Komiteleri adına Serap EmirKadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Kadın Meclisleri Temsilcisi Dilber SünnetçioğluAtatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Sultan KaratekinMehmet Oflaz’a konuştu.

"RAHATSIZLIK DUYUYORUZ"

Özçelik, Biz İyi Partili Kadınlar olarak düşünce sistemimizi öncelikle özgürlük ve demokrasi temeline oturtmuş bir partiyiz. Bu inancımızı sadece kadınlar için değil toplumumuzdaki tüm bireyler için savunuyoruz. Dolayısıyla kadın bedeni ve giyim kuşamı üzerinden yapılan her türlü tartışmaya karşıyız. Bu tür tartışmaların erkekler arasında yapılıyor olmasından daha da çok rahatsızlık duyuyoruz” diye konuştu.

"SÖYLEMLERİNE KATILMIYORUZ"

İYİ Partili Özçelik açıklamasının devamında şöyle konuştu:

“Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve İHH İnsani Yardım Vakfı Konya İl Başkanı Sn. Hasan Hüseyin Uysal’ın söylemlerine katılmadığımız gibi kadına, insana ve topluma da aynı pencereden bakmıyoruz. Yaşadığımız toplum özgürlükçü ve demokratik bir toplumdur. Her birey dilediğini giymekte ve dilediği hayatı yaşamakta özgürdür. Kimsenin diğerinin giyim kuşamına ya da yaşam tercihlerine müdahale hakkı olmadığı, tam tersine saygı duyması gerektiği kanaatindeyiz.”

"LANETLİYORUZ!"

Uysal’ın kadınları aşağılayan ve hakaret dolu bir paylaşım yaptığını belirten Tekin, “HKP’li Kadınlar olarak adını bile ağzımıza almak istemediğimiz ve sözde başhekim yardımcısı şahsın bu açıklamasını lanetliyoruz. Akılları kadının bedeni ve bacak arası dışında bir şeye çalışmayan, dini sadece kadın bedenine indirgeyerek kadın üzerinden yapılan bu saldırıları ve bu anlayışı kesinlikle kabul etmiyoruz. Onlar bu tür açıklamaları ile iğrenç iç yüzlerini her seferinde açığa vurmaktadırlar” ifadelerine yer verdi.

"LAİKLİK KADININ ÖZGÜRLÜĞÜDÜR"

“Oysa kadınlarımız toplumumuzun yarısıdır. Anamızdır, bacımızdır, eşimizdir, kızımızdır. Kimse üreten ve yaratan biz kadınlara hakaret edemez” diyen HKP’li Tekin, “Partimiz her fırsatta laikliği ön planda tutmaktadır. Çünkü laiklik aynı zamanda kadının özgürlüğüdür. AKP ve onun gerici tarikat, vakıf vb. yandaşları ne yazık ki yıllardır bu ve benzeri açıklamalar yaparak kadınlarımızı eve hapsederek, çalışamaz duruma getirerek, kılık kıyafetine müdahale ederek, kaç çocuk doğuracağına karışarak kendi ahlaksız zihniyetlerini topluma benimsetmeye ve şeriat özlemlerini kadına uyguladıkları baskılarla gerçekleştirmeye çalışıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

"MEYDAN BOŞ DEĞİL"

Tekin, “Biz HKP’li Kadınlar olarak bu kadın, çocuk, doğa, hayvan düşmanı ortaçağcı-gerici zihniyete karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Meydan boş değil. Herkes haddini ve yerini bilecek. Bu ülkede bizler var olduğumuz sürece bu ortaçağcılar amaçlarına, emellerine ulaşamayacaklardır” diyerek açıklamasını sonlandırdı. 

"MESLEKTEN MEN EDİLMELİDİR"

TKP'li Emir, “AKP Türkiyesi’nde gerek Diyanet’in gerek tarikat liderlerinin gerekse de sağcı vekillerin ağzından kadın düşmanı gerici söylemler işitmek bizi şaşırtmıyor dedi.

“Bu kez ise Konya’da hekimlik yapan, üstelik de bir hastanenin başhekim yardımcısı olan Hasan Hüseyin Uysal oldu kadın düşmanlığının faili. Böylesine gerici, ayrımcı birinin hekimlik mesleğini icra etmesi kabul edilemez. Kendisi derhal meslekten men edilmelidir” diyen Emir sözlerine şöyle devam etti:

“Kendisi aynı zamanda İHH Vakfı’nın İl Başkanı. Bu vakfın bundan 5 yıl önce El Kaide’nin Suriye kolu, Heyet-u Tahrir'uş Şam’dan, ödül almıştı. Bu örgüt Suriye’de milyonlarca kadın tecavüzünün, kadın cinayetinin sorumlusudur. Ülkemizi karanlığa boğmak, kadınları Uysal’ın tweetinde de itiraf ettiği gibi 'toplumun en zayıf' unsuru haline getirmek istiyorlar. Biz Kadın Dayanışma Komiteleri olarak tam da bu gericiliğin, kadın düşmanlığının ve onların temsilcilerinin karşısındayız. Kadınlar AKP dönemi boyunca Haziran Direnişi başta olmak üzere, İstanbul Sözleşmesi eylemlerinde, 8 Martlarda defaaten bu karanlığa, bu gericiliğe sığmayacaklarını gösterdiler. Göstermeye de devam edeceğiz. Bu örgütlü gericilik karşısında, bizler de örgütlü aydınlığın, laikliğin sesi olacağız.”

"ŞİDDETLE KINIYORUZ"

Sünnetçioğlu, “Hasan Hüseyin Uysal‘ın kadın düşmanı kadını aşağılayan bu açıklamasını şiddetle kınıyorum. Kadınların yaşam tarzına kıyafetlerine karışmak kimsenin haddi değil. Kadınlar kimsenin malı ya da namusu değildir. Kadınlar kendi hayatı hakkında kendi karar verebilir istediği kıyafeti giyer” ifadelerine yer verdi.

Sünnetçioğlu şöyle devam etti:

“Son zamanlarda bu tip seviyesiz açıklamalar çok fazla olmaya başladı. Bunun nedeni uygulanan cinsiyetçi politikalardır İstanbul Sözleşmesi'nden imzanın geri çekilmesi bu kadın düşmanlarını cesaretlendiriyor. Kadınların sütyenini, kıyafetini konuşmayın bırakın; dün dört kadın kardeşimiz daha öldürüldü.  Bunu konuşun, şüpheli kadın ölümlerini konuşun, çocuk istismarlarını konuşun, açlığı hissetmemek için su içiyorum diyen çocuğu konuşun. Nisan ayında 24 kadın cinayeti 16 şüpheli kadın ölümü var bunu konuşun.” 

Yorumlar (9)
KURALCI 2 ay önce
HASAN HÜSEYİN BEY, ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN KURMUŞ OLDUĞU TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE SÖYLEDİKLERİNİN HİÇBİR KARŞILIĞI YOK. DEDİKLERİN PADİŞAHLIK SULTANLIK HALİFELİK DÖNEMİNE AİT ŞEYLER. HAZMEDEMESEN DE LAİK VE DEMOKRATİK BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ. KİMSEYİ GİYİMİNDEN DOLAYI AŞAĞILAMA VE HAKARET ETME HAKKIN YOK. SAVCILAR GEREKENİ YAPACAKTIR
Dr 2 ay önce
Sana doktor olamazsın demedik hasan bey adam olamazsın dedik,eğer açık kadın görmek istemiyorsan dinini tam yaşamak istiyorsan arap ülkeleri var tam senin kafana göre git yerleş,hem burdakinden daha fazla kazanırsın
CovidAcil 2 ay önce
Yari ciplak giyinince adam mi olunuyor? Veyahut yari ciplak kadina bakmayinca adam mi olunuyor?! Ya bi'yuruyun gidin!
Adama bak yaa... 2 ay önce
Sapık arkadaş bu adam kesin sapık. Net olarak Kendi sapıklığını itiraf etmiş. Adama bak ya... oturmuş kadının bacağının yüzde kaçı sçık onu hesaplamış ya...
Tıraş 2 ay önce
Yediği badelerin intikamını almaya çalışıyor. Eee boşuna beyhude çaba, hocan badelemiş mürid yapmış seni. Sen mürid kal, eğilmeye devam et
Tipin güzelmiş 2 ay önce
Tipine bakınca anlaşılıyor düşüncelerin. Sence yüzünde nur var mı ? İçinin karası dışına vurmuş :)
vatandaş 2 ay önce
...dahili ve harici düşmanların olacaktır...bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur...
yazık 1 ay önce
akılları fikirleri apışarası !
gerçekler 1 ay önce
anlaşıldı bu söylediğin için eleştirmeyeceğim senin oraya nasıl geldiğin torpille o koltuğa oturduğun belli oldu uysal efendi ama uysal değilsin kardeşin de öyleydi yeni öğrendim siz ve kardeşiniz çok işler çevirdiniz ALLAH sizi de en kısa sürede al aşağı etsin inşAllah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?