PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Taşeron işçiyi Hastanenin Teknik Birim Müdürü Olarak Atadılar İddiası!

Derince Belediye Meclisi’nde Ak Parti Meclis üyesi olan Özhan Kurt’un istifasından sonra yerine gelen yedek üyelerden Kurtuluş Aytekin hakkında şok eden iddialar ortaya çıktı.

Gündem 05.09.2021, 12:39 06.09.2021, 10:52 Güler Sağlam
Taşeron işçiyi Hastanenin Teknik Birim Müdürü Olarak Atadılar İddiası!

TAŞERONDU BİRİM SORUMLUSU OLDU

06 Ekim 2020 tarihinden bu yana Ak Parti’ den Meclis üyeliği yaptığı bilinen Aytekin’in taşeron olarak çalıştığı Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde teknik birim müdürü olarak atandığı öğrenildi.

Hastanede sadece birkaç ay işçi olarak çalışmış olmasına rağmen yıllardır hastane personeli olarak çalışan ve mevzuata göre bu konuda asıl hak sahibi olan memurların yerine teknik birim sorumlusu olarak atanan Aytekin için anlaşılan o ki yönetmelik ve yasalar tamamen çiğnenmiş.

ANAYASA YOK SAYILDI

Anayasada bulunan  ‘’Devletin, kamu iktisadi teşebbüsleri ve diğer kamu tüzelkişilerinin genel idare esaslarına göre yürütmekle yükümlü oldukları kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevler, memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle görülür’’ maddesine göre bu durum yönetmeliğe aykırı.

PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bununla birlikte Devlet Memurları Kanununun amir hükümleri ilgili diğer mevzuatlar incelendiğinde devlet memurlarının amirlerinin kimler olacağı kesin ve açık bir ifadeyle belirtiliyor.

657 sayılı Devlet Memurları kanununun 124. maddesine göre "Disiplin amirleri; kurumların kuruluş ve görev özellikleri dikkate alınarak Devlet Personel Başkanlığı'nın görüşüne dayanılarak özel yönetmeliklerinde tayin ve tespit edilecek amirlerdir. Disiplin amirleri yönetmeliğinde de benzer düzenlemelere yer verilerek sağlık personellerinin disiplin amirleri şüpheye yer verilmeyecek şekilde belirtilmiştir. Bu nedenle, kurum bünyesinde taşeron firmalardan hizmet alımı vasıtasıyla çalıştırılmakta olan kişilerin idari görevlerde bulundurulamayacağı gibi imza yetkileri de yoktur. Ayrıca İş kanunu hükümlerine tabii olarak çalışan kimselerin memur hiyerarşisinde bir kademeye konulacak olması hukuka ve  hakkaniyete aykırıdır.  Devlet Personel Başkanlığı'nın 06.03.2015 tarih ve E.1646 sayılı yazısında da işçi olarak istihdam edilen personelin disiplin amiri veya hiyerarşik bakımdan amir olarak tayin edilemeyeceği açıkça düzenlenmiştir.

Tüm bu bilgiler ışığında soruyoruz

Taşeron işçi olarak girdiği Devlet Hastanesinde tüm mevzuat ve yönetmelikle birlikte anayasanın açık açık çiğnendiği bu durumla ilgili herhangi bir açıklama yapılacak mı?

Yıllardır Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapmakta olan memurlara yapılan bu haksızlığı nasıl telafi edeceksiniz?

Kurtuluş Aytekin’in AKP meclis üyesi olması dışında nasıl bir ayrıcalığı var?

Kaynak: https://www.kocaelihalkgazetesi.com/haber/7743255/akpli-taseronun-torpil-hikayesi

PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Yorumlar (10)
Kadir 5 ay önce
Türkiyenin her yeri böyle,
Recep Akdağın getirdiği yönetmelik sağlıkta luakat ve adaleti bitirdi. O zamanki sağlık sem ve başkanı da buna çanak tuttu.
İşsiz güçsüz memur bile olmayan kişi müdür, müdür yardımcısı,
Telokomda ki işçi müdür,
Tedaşdan gelen kişi müdür,
Liyakat, adalet, diye bir kavram kalmadı...
Vekiller, il başkanları, ilçe başkanları tüm yakınlarını memur olmasa bile sağlık bakanlığına yüksek maaşla idareci yapıyor.
CovidAcil 5 ay önce
E bizim guvenlikci,amcasi akp mv olduktan sonra Hastane İdare Mali Hizmetler Muduru oldu. Şasırdık mi?!
Nevşehir 5 ay önce
Böyle adaletin taaasa …………,.
Yok artık 5 ay önce
Eğer doğruysa ki umuyorum yanlış haberdir; bitmişiz ve ümit diye birşey kalmamıştır bu güzel ülkemin güzel insanlarına...Çünkü bundan sonra ne yapılırsa yapılsın artık adaletin ve insanlığın olmadığını çoktan öğrenmiş olacağız...
kamil 5 ay önce
Bu ne rezalet yahu, yeter artık ALLAH belanızı versin.
Ali A. 5 ay önce
Konya’da da durumlar aynı. Partide dayın varsa otomatikman idarecisin.
ALİ 5 ay önce
olsun o memurlarda hep oy verdigi için sıkıntı yok
sağlıkçı 5 ay önce
niye şaşırdınız ki bu ilk değil zaten. bi dünya var.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?